Jak napisać bestsellera.

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Laris
Psztymulec
Posty: 916
Rejestracja: czw, 11 gru 2008 18:25

Post autor: Laris »

Maximusie, cytatów z Twojego posta wklejał nie będę, ale jako uczeń liceum i syn nauczycielki nie mogę oprzeć się pokusie riposty. :)

Weź pod poprawkę na to, że ów "klucz" podyktowany jest niejako sytuacją w naszym kraju. U nas (w przeciwieństwie do Stanów) należy mieć umiejętności i najlepiej papier na to, że się to coś umie.
Nieważne, że Jontek od smarkacza prowadzi ciągnik i że za ojca w pole jeździł. Musi mieć papier na to, że ten ciągnik umie prowadzić.
Matura to podstawowy papier, bez którego na studia się nie idzie. Ergo - jest się osobą z wykształceniem podstawowym (ewentualnie "średnim niepełnym", po zawodówce).
A takich bierze się ochoczo na budowie, ale nie do biur i innych skupisk klasy średniej i wyższej.

Klucze, o ironio, tworzy się na polonistach (a ja nie wierzyłem, że się na polskim czegokolwiek nowego dowiem!) i to oni opracowują testy. Najpierw pytania, a potem odpowiedzi. Smutne jest, że stawia się na prędkość sprawdzania (i ilość), a nie jakość. Ale fakty są takie, a nie inne.
Szkoda też, że teoretycznie tylko klasy z rozszerzonym polskim mają dostęp (czy obowiązek) czytania lektur kapkę ciekawszych od greckiej mitologii czy inszych Werterów. Bogu dziękuję (jeśli jednak się mylę i istnieje), że mam polonistkę, która przerabia praktycznie wszystkie lektury, zapewne w myśl zasady, że ścisły czy nie, korona mu z głowy nie spadnie, jak przeczyta Mistrza i Małgorzatę.

A sprawdzanie to już w ogóle fajna sprawa dla nauczycieli, bo dostaje się do ręki klucz, dostaje się matury i jazda, biała gwiazda, siedzi się kilka godzin i sprawdza. Z polskiego, z geografii, z historii.

Tak czy siak, ja w liceum nie czuję się jakoś szczególnie ograniczony na polskim. Może to przez polonistkę, może po prostu jestem w dobrym liceum - nie mnie oceniać.

(tak mi się wydaje, że trochę zamotałem xP)
Najmniej pamiętam zajęcia w szkole,
bo żaden z nas się tam nie nadawał.
Awantura - Pokolenie nienawiści

Awatar użytkownika
Cień Lenia
Zwis Redakcyjny
Posty: 1344
Rejestracja: sob, 28 paź 2006 20:03

Post autor: Cień Lenia »

Maximus pisze:Z tego, co napisałem powyżej, wynika właśnie to podejście do czytelnictwa, nad którym ubolewałem - naprawdę wiele osób, które znam, skądinąd inteligentnych przecież, uważa, że literatura była do czytania w szkole, i trudno przekonać ich do tego, że i dla siebie coś mogą znaleźć.
Właśnie, trudno kogokolwiek przekonać, że nie tylko program - że Tuwim to nie tylko Lokomotywa i Chrystus miasta, Jasieński to nie tylko But w butonierce, że Kaczmarski poza obowiązkowymi Murami napisał kilka innych piosenek, że w oprócz Boga, Honoru i Ojczyzny jest jeszcze coś do poczytania na kiblu, że o można też pisać, na ten przykład, o seksie (serio, gdy pokazałem jednemu dawnemu znajomemu fragment Udław się to zdziwił się, że tak można). Wszyscy kojarzą Lot nad kukułczym gniazdem i Ojca Chrzestnego, ale mało kto kojarzy, że ich kanwą były książki. Nie mówiąc już o tym, że nawet gdyby ktoś chciał poszukać czytanki dla siebie to w ciągu roku szkolnego ledwie znalazł by czas między kolejnymi lekturami - omawianie książek w szkole to zapieprz jak na linii produkcyjnej w kombinacie, jazda według schematu "czas, miejsce, wątki, bohaterowie".

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Cień Lenia pisze:Jasieński to nie tylko But w butonierce
O tak! Są jeszcze Trupy z kawiorem! Bruno wynalazł, albo zastosował przepiękną rytmikę, którą później Kaczmarski wykorzystał w swoim epitafium - niech mi jakiś polskoznawca powie, co to za rytm i dlaczego nie stał się podstawą polskiego wiersza improwizowanego?
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
in_ka
Fargi
Posty: 444
Rejestracja: ndz, 25 mar 2007 22:26

Post autor: in_ka »

Cień Lenia pisze:(...)Właśnie, trudno kogokolwiek przekonać, że nie tylko program (...)
Ale PO CO przekonywać? Szaty drzeć? Świat zbawiać?

"...wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze..."

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

flamenco108 pisze:
O tak! Są jeszcze Trupy z kawiorem! Bruno wynalazł, albo zastosował przepiękną rytmikę, którą później Kaczmarski wykorzystał w swoim epitafium
Europa się wędzi niby łosoś królewski
W dymie gazów bojowych wbita na złoty hak
?
Ale to właśnie rytm Buta w butonierce. Chyba że o inne epitafium chodzi.

Edit: Racja, zmylił mnie pierwszy wers Trupów. Potem już jest dokładnie tak samo.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

"Trupy z kawiorem", "Rzygające posągi", "But w butonierce" i parę innych napisał dość podobnie, 14/13. Może ktoś bardziej obyty powie mi, czy to sam wynalazł, czy nie.
http://univ.gda.pl/~literat/bruno/index.htm

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Alfi pisze:
Europa się wędzi niby łosoś królewski
W dymie gazów bojowych wbita na złoty hak
?
Tak jest nie chciał "wdychać Londynu grypogennych oparów" ni "kosztować w Paryżu zgniłowonnego rokforta". Jego port był "w krainie krasnnolicych Azjatów" gdzie "poeci mieli lizać mu stopy". Zamiast tego rozstrzelali idiotę w 1938 roku. Nad jego trumną (metaforycznie, bo prawie na pewno trumny nie ma) rozlega się złośliwy rechot historii: rozstrzelali go za współpracę z wywiadem "białopolaków"...
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Głupota ludzi mądrych nie zna granic... Nie on jeden flirtował z komunizmem nie wiedząc czym jest komunizm. I nie on jeden za to zapłacił ginąc z rąk "swoich". Tylko nieliczni polscy literaci okresu międzywojennego mieli szanse opamiętać się tak jak Wat.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Navajero pisze:Głupota ludzi mądrych nie zna granic... Nie on jeden flirtował z komunizmem nie wiedząc czym jest komunizm. I nie on jeden za to zapłacił ginąc z rąk "swoich". Tylko nieliczni polscy literaci okresu międzywojennego mieli szanse opamiętać się tak jak Wat.
Miałbym w tej kwestii zdanie odrębne ;-). Nie od razu go tam załatwili, miał okazję dobrze się przyjrzeć, jak hartuje się stal. Został też jakąś komunistyczną fiszą, miał swój harem i luksusy pośród biedy. Zatem nie był głupi, tylko należał do tej grupy złotej młodzieży, która pozbawiona jest tego czegoś, co niektórzy zwą "kręgosłupem moralnym", a ja bym nazwał zdolnością do współczucia. Czyli poetą zdolnym był, ale jako człowiek - zwykłą gnidą. I tyle.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

To niezupełnie tak. W momencie kiedy znalazł się na terytorium ZSRR, nie miał już wyboru. Musiał współpracować z komunistami - chyba, żeby życie było mu obojętne... Co innego wcześniej, w Polsce. Jako osoba nie sympatyzująca z komunizmem, miałby dużo większe możliwości rozwoju kariery literackiej. Więc to nie tak, że szedł na łatwiznę. Nie szedł. On naprawdę nie wiedział co to komunizm. Wierzył święcie w bolszewickie brednie na temat czerwonego raju. Wszelkie głosy krytyczne traktował - jak i jemu podobni - jako antykomunistyczną propagandę. Był ideowcem. Jak wielu komunizujących literatów był cały czas na celowniku polskich służb specjalnych, czytałem raporty na ten temat, nie zarzucano ani jemu, ani innym intelektualistom złej woli, stwierdzano, że są zdezorientowani i pod wpływem bolszewickiej propagandy.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Navajero pisze:To niezupełnie tak. W momencie kiedy znalazł się na terytorium ZSRR, nie miał już wyboru. Musiał współpracować z komunistami - chyba, żeby życie było mu obojętne... Co innego wcześniej, w Polsce. Jako osoba nie sympatyzująca z komunizmem, miałby dużo większe możliwości rozwoju kariery literackiej. Więc to nie tak, że szedł na łatwiznę. Nie szedł. On naprawdę nie wiedział co to komunizm. Wierzył święcie w bolszewickie brednie na temat czerwonego raju. Wszelkie głosy krytyczne traktował - jak i jemu podobni - jako antykomunistyczną propagandę. Był ideowcem. Jak wielu komunizujących literatów był cały czas na celowniku polskich służb specjalnych, czytałem raporty na ten temat, nie zarzucano ani jemu, ani innym intelektualistom złej woli, stwierdzano, że są zdezorientowani i pod wpływem bolszewickiej propagandy.
Wg mła to nie wyklucza mojej tezy. Jednak jego zaangażowanie w Tadżykistanie moim zdaniem wskazuje, że on jeszcze w Sowietach wierzył w komunizm. Zresztą - załatwili go dopiero staliniści, którzy hurtowo wykańczali komunistów. Być może to, co tam widział, zanim władzę przejął Stalin, zgadzało się z jego egoistyczną wizją jego roli w tej całej zabawie.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

flamenco108 pisze:Jednak jego zaangażowanie w Tadżykistanie moim zdaniem wskazuje, że on jeszcze w Sowietach wierzył w komunizm.
Niekoniecznie. Oczywiście nikt tego nie wie, ale równie dobrze mógł po prostu dostać propozycję nie do odrzucenia w stylu: "No co towarzyszu, nie pomożecie władzy radzieckiej w Tadżykistanie?"
flamenco108 pisze: Zresztą - załatwili go dopiero staliniści, którzy hurtowo wykańczali komunistów.
W bolszewickiej Rosji, cały czas różne kliki walczyły o władzę, to nie było tak, że tylko zwolennicy Stalina byli "źli". To jeden z mitów ochoczo rozpowszechnianych przez część lewicy. W Rosji mało kto miał wątpliwości ile jest wart nowy ustrój. Zwykle chodziło o dorwanie się do koryta, bądź przeżycie. Albo o jedno i drugie. Nb. w początkowym okresie ludzie Stalina nazywani byli "leninowcami" :)
flamenco108 pisze:Być może to, co tam widział, zanim władzę przejął Stalin, zgadzało się z jego egoistyczną wizją jego roli w tej całej zabawie.
W 1929 roku, kiedy Jasieński wyjechał do ZSRR, już od dawna rządził tam Stalin.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Jak w temacie. I mały cytat z linkowanego artykułu:
Amerykańskiemu pisarzowi i satyrykowi Allanowi Corenowi powiedziano w kilku wydawnictwach, że dobrze sprzedają się tylko książki o golfie, kotach i nazistach.
Coren napisał i wydał książkę "Golf dla kotów", a na okładce umieścił swastykę.
Książka nie sprzedała się rewelacyjnie.
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Za dużo grzybów w barszczu :P
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Współcześnie sprzedałoby się doskonale.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

ODPOWIEDZ