Wolność słowa a poprawność polityczna.

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Nie ma konsensusu bo zależnie od kultury 15-latka jest dzieckiem albo nie. W jednej kulturze jest OK kiedy ona uprawia bezpieczny seks z rówieśnikami a w innej kulturze jest OK kiedy ona wyjdzie za mąż za 40-latka i urodzi mu dzieci. Nie ma konsensusu co do przemocy, rodziny, antykoncepcji, pracy, uczciwości, medycyny itd. Wielokulturowe społeczeństwo bez problemów z kompatybilnością systemów etycznych to mrzonka. Można co najwyżej jakoś z tymi problemami żyć albo starać się sprowadzać kultury do wspólnego mianownika. Takim wspólnym mianownikiem jest uznanie że religia to prywatna sprawa albo ubieranie się na co dzień po europejsku.

edit:
Niezależnie od tego jak co kogo rani, granica między napaścią słowną a fizyczną jest jednak bardzo wyraźna. No chyba że ktoś kogoś niechcący opluje lub potrąci przez żywiołową gestykulację.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Czy ja gdzieś napisałem, że konsensus jest ogólnoświatowy lub ogólnoludzki?
W ramach naszej kultury europejsko-amerykańskiej ten konsensus obejmuje bądź co bądź 1/3 ludzkości (poza slumsami). Znaczna część pozostałych 2/3 przynajmniej werbalnie deklaruje przystąpienie do tego konsensusu.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Marcin Robert pisze:
flamenco108 pisze:Nazywanie Murzyna czarnuchem to wciąż tolerancja, o ile nie idzie za tym np. pastowanie napotkanych Murzynów.
W tym punkcie jednak bym się nie zgodził. Nie ma ostrej granicy między napaścią fizyczną a słowną, ta druga powodować może bowiem jak najbardziej fizyczne skutki. Zresztą jest takie przysłowie (portugalskie bodajże): Złe słowa ranią mocniej niż ostry miecz.
Czy widzisz koło mnie jakiegoś Murzyna? Nie? To kogo właściwie napadłem? Jest różnica między napaścią słowną a wulgarnym (vulgo - np. udostępnić ;-)) słownictwem. Faktycznie, gdyby taki siedział właśnie naprzeciwko mnie, a ja bym się do niego zwracał per "asfalcie, czarnuchu" itp., to można by przypuszczać, że chyba mam jakąś złość do czarnej rasy i tegoż nie toleruję. Ale nikogo czarnego tutaj nie widzę oprócz mojego kolegi, co właśnie wypełza spopod szafy rackowej i cały jest ukurzon (obkurzon i podkurzon też)...

Edit: z Kopalińskiego: vulgo łac., pospolicie, zwykle, powszechnie (zwany);
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Ale w poprzednim Twoim przykładzie była mowa o "Murzynie", a nie o zakurzonym koledze. :-P Natomiast jeżeli ktoś w ukryciu posługuje się obraźliwym słowem w stosunku do jakiejś kategorii ludzi, to znaczy, że ma odpowiednie nastawienie psychiczne, które tak czy inaczej ujawni w kontakcie z przedstawicielami tej kategorii. Przytoczę w tym kontekście inne przysłowie: Oliwa na wierzch wypływa.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Marcin Robert pisze:Natomiast jeżeli ktoś w ukryciu posługuje się obraźliwym słowem w stosunku do jakiejś kategorii ludzi, to znaczy, że ma odpowiednie nastawienie psychiczne, które tak czy inaczej ujawni w kontakcie z przedstawicielami tej kategorii.
Przytoczę tytuł SF: Raport mniejszości.
Nie wiesz nic o tym, co kto zrobi, kiedy coś mówi. Mówi się, że jak coś myślisz, to pewnie kiedyś powiesz, a jak coś powiesz, to pewnie kiedyś zrobisz. No to w takim razie zrób najpierw czasownik odrzeczownikowy od słowa "czarnuch", żeby wiedzieć, co na pewno kiedyś zrobię i potem sprawdź, czy to jest karalne ;-P
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Z użyciem słowa "czarnuch" skojarzone są różne myśli, które mogą prowadzić do czynów karalnych. ;-P

Awatar użytkownika
in_ka
Fargi
Posty: 444
Rejestracja: ndz, 25 mar 2007 22:26

Post autor: in_ka »

flamenco108 pisze:(...)Nie wiesz nic o tym, co kto zrobi, kiedy coś mówi(...)
lingwistyka kognitywna pozwala na głęboką analizę i ocenę tego jaki jesteś, a o tym co zrobisz... To temat na inną dyskusję :)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Chyba nawet bardziej psycholingwistyka.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Neuropatolingwistyka socjopsychokognitywna.
Edit @Marcin Robert: Mnie ze słowem "czarnuch" kojarzy się wielka (ze 2mb) Murzynka w ciąży, jaką miałem okazję widzieć, kiedy z żono poszliśmy na drugie USG z pierwszą córką w drodze (czyli nominalnie drugie USG). Była czarna, wielka, a koło niej dreptał taki nieduży białas. Siedzieliśmy cichutko w kąciku i czekaliśmy, a ja w cichości marzyłem, żeby mnie tak trochę potolerowała... :-P
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

2mb? Jak się to przekłada na wymiary w jednostkach bardziej tradycyjnych?

Edit: No i wyszedłem na męską szowinistyczną świnię, absolutnie niepoprawną politycznie;).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Alfi pisze:2mb? Jak się to przekłada na wymiary w jednostkach bardziej tradycyjnych?

Edit: No i wyszedłem na męską szowinistyczną świnię, absolutnie niepoprawną politycznie;).
mb - metry bieżące. W odróżnieniu od metrów kwadratowych i sześciennych, które, no cóż. I w odróżnieniu od metrów "polnych" (1 metr np kartofli to 100kg jeśli się nie mylę).
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Swoją drogą: wiecie może jak to będzie w Ameryce? Znaczy, jak biały nazwie czarnego "czarnuchem" to będzie obraza podpadająca pod rasizm. A jak czarny nazwie białego "białasem", co wtedy będzie?

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
in_ka
Fargi
Posty: 444
Rejestracja: ndz, 25 mar 2007 22:26

Post autor: in_ka »

Ale przecie w tej "bójce" nie ma żadnego białego :)

Awatar użytkownika
Laris
Psztymulec
Posty: 916
Rejestracja: czw, 11 gru 2008 18:25

Post autor: Laris »

Jak nie, jak tak? ^^
Najmniej pamiętam zajęcia w szkole,
bo żaden z nas się tam nie nadawał.
Awantura - Pokolenie nienawiści

ODPOWIEDZ