Ciekawostki historyczne

tu jest dział historyczny

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

No - to ciekawa sprawa. Potrafiłbyś trochę więcej o tym napisać?
Ja pamiętam, że kiedyś oglądałem w książce rysunki ukazujące zakładanie togi i próbowałem (bez większych sukcesów), też tak na siebie założyć koc ;-)
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

W Quo vadis można to zobaczyć. Niewolnicy obracają biednego Lindę w kółko...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Popytam się kumpla, jak to dokładnie wyglądało i w zasadzie, jak to wygląda, bo obiecał mi taką togę ,,stworzyć":).
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Dla ścisłości: miałem na myśli wersję telewizyjną, bo w kinowej chyba takich scen nie było.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Sienio

Post autor: Sienio »

Witam serdecznie :)

Niedawno napisałem artykuł poświęcony różnym ciekawostkom historycznym. Wg mnie są godne uwagi i raczej mniej znane, ale to już oceńcie sami.

I
Naćpana małpa vs wodna małpa

Teoria „naćpanej małpy” traktuje o rozwoju człowieka. Autorzy tej tezy twierdzą, że ludzki mózg rozwinął się dzięki spożywaniu przez człekokształtnych narkotyków, które stymulowały pracę mózgu. Przyczyniły się one do rozwinięcia, tak ważnej dla człowieka umiejętności, jak np. abstrakcyjne myślenie.

Przeciwstawną teorią jest teza „wodnej małpy”. Wg niej kluczową rolę w rozwoju mózgu nie miały narkotyki, a owoce morza. W małżach, krabach etc. znajduje się dużo fosforu, który jest istotnym składnikiem fosfolipidów. Fosfolipidy tworzą m.in. błony komórkowe, a także obficie występują w tkance nerwowej.

Nie dość, że pochodzimy od małpy, to jeszcze od naćpanej albo małżożernej!

II
Tu był XXX

Autografy typu – „Tu był XXX” można spotkać w wielu miejscach, poczynając od szkolnych ławek, poprzez drzewa w parku czy namalowane sprejami na murach. Dziś jednoznacznie kojarzone są z chuligańskim procederem lub z infantylną zabawą. Pewnie wielu z was uważa to za „zdobycz” XX wieku, jednak nic bardziej błędnego.

Obecnie takie i podobne napisy znajdowane są na murach starych kościołów, wiekowych klasztorów i byłych szkolnych budynkach. Takie inskrypcje tworzyli ludzie wykształceni, którzy albo zakończyli już swą edukację albo byli w jej trakcie. Przyszła elita intelektualna narodu chcąc wybudować pomnik trwalszy niż ze spiżu, podpisywała się na murach. Takie „autografy” pochodzące jeszcze z okresu staropolskiego można spotkać np. w Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie.

III
Moc propagandy

Napoleon Bonaparte zasłynął jako wielki strateg i wojownik, zwyciężył w dziesiątkach bitew, pokonał setki swych wrogów, budował i niszczył kraje, decydował o losach milionów istnień. Cesarz Francuzów zasłynął także z umiejętności prowadzenia propagandowych działań. Uprawiał swoja propagandę sukcesu w całej Europie, ale przede wszystkim we Francji. Uwielbiany przez żołnierzy, mały kapral efektywnie sterował nastrojami w armii, która stała się dla niego podstawą w rządzeniu Europą. Pozycję we Francji zdobył dzięki swym talentom, których ma wiele, ale ja wspomnę tylko o jednym – o sprycie.

Napoleon nie bał się stosować metod potocznie uznanych za niewłaściwe. Nie raz i nie dwa uciekał się do kłamstwa – największym tego dowodem jest Biuletyn Wielkiej Armii, w którym sromotna przegrana Francuzów przedstawiana była jako wspaniały triumf Napoleona. Pozwalało mu to utrzymywać ład i porządek, a także wiarę w niezwyciężoność Napoleona.

Jak się okazało, w kłamstwa Korsykańczyka uwierzyli także Austriacy. Podczas III koalicji antyfrancuskiej Cesarz i jego armia zdobyli Wiedeń (niedługo po bitwie pod Ulm). Franciszek II zarządził więc ewakuację swojego dworu i uciekł ze stolicy, polecił również wojsku, aby zablokowało mosty i główne drogi. Monarcha austriacki chciał w ten sposób uniemożliwić dalszy pochód Francuzom. Wierna austriacka armia stała na straży przepraw przez Dunaj, a Napoleon wiedział, że potencjalne potyczki o mosty i drogi mogą okazać się bardzo krwawe, dlatego wpadł na pewien pomysł.

Fortel polegał na tym, że do każdej przeprawy wysłał małe oddziały z wysokimi oficerami na czele, aby te zaczęły przekonywać żołnierzy Franciszka II, że ich cesarz ogłosił zawieszenie broni i polecił rozbrojenie. Francuscy oficerowie tak długo namawiali większe oddziały, że te w końcu ulegały plotkom i oddawały się w ręce francuskie! To się nazywa siła perswazji!

Wiedeń w 1805 został zdobyty dzięki sile słów, a nie dzięki sile oręża

IV
Śmierć królom

Z Napoleonem łączy się jeszcze jedna postać – Jean Baptiste Bernadotte. Ten francuski marszałek został osadzony przez cesarza Francuzów na tronie w Szwecji. Jako jedyny przedstawiciel napoleońskiego porządku nie został usunięty z tronu ani w trakcie ani po kongresie wiedeńskim. Dynastia założona przez Bernadotta panuje po dziś dzień. Nie byłoby w tym wszystkim nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Bernadotte wprost nie cierpiał monarchii. Nienawiść w nim była tak wielka, że zdecydował się na wytatuowanie na swej piersi napisu „Śmierć królom!”. Odkąd został monarchą, nigdy nie korzystał z pomocy służby przy ubieraniu i rozbieraniu się.

Całość artykuły dostępna jest w tym miejscu.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Sienio pisze: Napoleon Bonaparte zasłynął jako wielki strateg i wojownik
Napoleon był w ogóle barwną postacią. Choć wykształceni ludzie w tamtych czasach w ogóle dużo czytali, on był czytaczem namiętnym i nałogowym. Podczas pochodów podróżował w specjalnym powozie z zaopatrzoną biblioteką. Przeczytaną książkę wyrzucał przez okno. Podobno nie przerwał czytania ani w pochodzie na Moskwę, ani w odwrocie. Zatem można by prześledzić szlak jego podróży poszukując wyrzuconych książek ;-)

Co do zdobycia przeprawy na Dunaju oszustwem, to myślałem, że była to osobista inicjatywa Murata, który lubił szalone eskapady.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Sienio

Post autor: Sienio »

Możliwe, że zrobił to Murat, a Napoleon zgarnął laury, albo odwrotnie - Napoleon wymyślił, a Murat chciał się załapać na oklaski : P

Chociaż ja słyszałem o cesarzu jako pomysłodawcy tego fortelu.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

A może by tak Forumokietę przeczytać i się zastosować, a? Zanim ktoś z Moderatorów Cię pogoni...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Sienio pisze:
Z Napoleonem łączy się jeszcze jedna postać – Jean Baptiste Bernadotte. Ten francuski marszałek został osadzony przez cesarza Francuzów na tronie w Szwecji. Jako jedyny przedstawiciel napoleońskiego porządku nie został usunięty z tronu ani w trakcie ani po kongresie wiedeńskim. Dynastia założona przez Bernadotta panuje po dziś dzień.
Nie da się usunąć z tronu kogoś, kto jeszcze na nim nie zasiadł. Bernadotte został adoptowany przez Karola XIII i zatwierdzony przez Riksdag na następcę tronu w 1810, a królem został w 1818, czy w trzy lata po Kongresie Wiedeńskim.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Sienio

Post autor: Sienio »

Bernadotte był przedstawicielem porządku skonstruowanego przez Napoleona. Bez względu na to, czy koronę na swoją skroń założył w 1810 czy 1818 czy 1830, jako jedyny reprezentant tego ładu nie został usunięty z tak wysokiego "stanowiska". Poza tym, Alfi, Bernadotte od 1811 był regentem aż do czasu koronacji - więc także w czasie kongresu wiedeńskiego. Inną, ważniejszą kwestią jest, dlaczego nie został usunięty.

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Wątek poświęcony historii wydaje mi się najlepszy miejscem...

Wie ktoś, na czym wzorowana jest poniższa płaskorzeźba?
Obrazek
Wiem, że to znany wizerunek, tylko nie mogę dojść. Wyczerpałem już wszystkie skojarzenia w google...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Kaj by chyba wiedział.

A ja z innej beczki:
Pedro de Alcântara Francisco António João Carlos Xavier de Paula Miguel Rafael Joaquim José Gonzaga Pascoal Cipriano Serafim de Bragança e Bourbon.
Tak nazywał się pewien XIX-wieczny cesarz...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

To chyba cesarz Brazylii.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Tak, oczywiście Pedro I.
Gdyby się przedstawił pukając, usłyszałby: Niech ostatni z panów zamknie drzwi;-).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Raczej: czy kiedykolwiek chciało mu się przedstawić ;)?

ODPOWIEDZ