Za duzo ludzi w Polsce pisze fantastyke?

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Za duzo ludzi w Polsce pisze fantastyke?

Post autor: mr.maras »

Przegladajac oferte ksiegarni wysylkowych, wizytujac salon empiku podczas niedawnej wizyty w Polsce, podgladajac oferte wydawnictw specjalizujacych sie w polskiej fantastyce, czytajac pisma poswiecone temu gatunkowi, czy tez natrafiajac raz zarazem na antologie z polska fantastyka, dochodze do wniosku, ze mamy zbyt wielu autorow, zbyt latwo jest zadebiutowac i czeka nas przegrzanie koniunktury albo efekt "czarnej dziury" (pisac beda wszyscy, a czytac tylko piszacy i cale towarzystwo zostanie zjedzone przez samych siebie).
Mozliwosci jest kilka, chociaz to nie ankieta: Swiat stanal na glowie? Jest wreszcie normalnie? Myle sie? Nie ma co narzekac? Odpierd... sie mr.maras?

Ps. Oczywiscie ja rowniez pisuje...
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Zauwazylem orta. Przepraszam, ale nie moge edytowac.
po przeczytaniu spalić monitor

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Za duzo ludzi w Polsce pisze fantastyke?

Post autor: Xiri »

mr.maras pisze: zbyt latwo jest zadebiutowac
Ja już próbuję 10 lat i ciągle jest lipa. Główny powód: strasznie trudno nawiązać z wydawcą kontakt, bo zwykle nie odpowiadają. Przykładowo do NF telefonowałam w sprawie pewnego opowiadania kilka razy i ciągle miałam odpowiedź, że mam czekać na maila z odpowiedzią.

zdanie

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

To za krotko... Albo slabo piszesz... A moze nie korzystasz ze wszystkich dostepnych okazji.
po przeczytaniu spalić monitor

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Nie uważam, że 10 lat to krótko. Przykładem jest masa debiutantów, którzy nie ukończyli 20. roku życia.

Awatar użytkownika
Laris
Psztymulec
Posty: 916
Rejestracja: czw, 11 gru 2008 18:25

Post autor: Laris »

Kwestia tego, co wydawcy się w danej chwili spodoba. IMO.
Najmniej pamiętam zajęcia w szkole,
bo żaden z nas się tam nie nadawał.
Awantura - Pokolenie nienawiści

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Nie ma za dużo. Jeśli będzie trzech autorów na jednego czytelnika to też będzie fajnie :)
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

shimazu

Post autor: shimazu »

Xiri pisze:Nie uważam, że 10 lat to krótko. Przykładem jest masa debiutantów, którzy nie ukończyli 20. roku życia.
Przykłady? Przychodzi mi do głowy tylko Dukaj i Rogoża, ale nie orientuję się zbyt dobrze w polskiej fantastyce.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Jasne. Pozostaja zatem jeszcze dwie opcje.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

O ile się orientuję, "Złota Galera" była pierwszym tekstem jaki napisał Dukaj. Do tej pory zachodzę w głowę, jak on to zrobił.
Nie wiem, jak jest z debiutem w Polsce, jeszcze nie próbowałem.
W każdym razie, nie uważam, żeby było tak łatwo. Debiutanckie teksty muszą trzymać jakiś poziom, a za oceanem wydają wszystko jak leci, pod warunkiem, że mogą być z tego duże pieniądze (a o to nietrudno).

Tyci edycik.
Ostatnio zmieniony czw, 10 cze 2010 22:45 przez Młodzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Młodzik pisze:Nie wiem, jak jest z debiutem w Polsce, jeszcze nie próbowałem.
W każdym razie, nie uważam, żeby było tak łatwo. Debiutanckie teksty muszą trzymać jakiś poziom, a za oceanem wydają wszystko jak leci, pod warunkiem, że mogą być z tego duże pieniądze (a o to nie trudno).
Skad masz takie informacje?
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Oby nie z tego samego miejsca z którego bierzesz ortografię, Młodziku :)
NIETRUDNO
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

To, oczywiście, było uogólnienie ;). Natomiast wnioskując po takich hitach jak "Zmierzch", czy "Eragon" nietrudno tam wydać książkę. Pewnie jeszcze wiele gorszych książek zalega na tamtejszych półkach.

Edit: Moja ortografia pochodzi od diabła (tzn. Internetu) ;). Dzięki za upomnienie, neulagerze.

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Zmierzch i Eragon to nie są przykłady na to że łatwo wydać tylko na wyjątkowe szczęście niektórych w wydawaniu.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Wracajac na nasze podworko. Czytaliscie listy opowiadan i powiesci kandydujacych do Nautilusa w ostatnich dwoch latach? Skad te wszystkie nowe nazwiska?
po przeczytaniu spalić monitor

ODPOWIEDZ