Mylące podobieństwo

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Makra są dla mnie za skomplikowane, ale kiedyś popróbuję - ze dwa mi się udało zrobić.

O, to jeszcze do listy słów niebezpiecznych:
bród (na rzece) - brud (na ubraniu).

A z koniugacyjnych wpadek, oczywiście mylenie końcówki I i III osoby l.poj. w czasie teraźniejszym (sama przed chwilą zrobiłam ten błąd, za szybko pisałam):

ja piszę - on pisze (często: ja pisze)
próbuję - próbuje
rysuję - rysuje... i tak dalej.


edit: Ależ się rozkręciłam! Normalnie repetytorium z językoznawstwa powinnam sobie zrobić, czy coś... :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Mnie najbardziej wkurwia żmudne poprawianie wszystkich "ze" na "że". Mogę to oczywiście zrobić korzystając z opcji "Znajdź i zamień", ale i tak zajmuje mi to sporo czasu (mówimy o całej, kilkusetstronicowej książce).
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

I będziesz miał imć Jakuba że Skrzynna herbu Łabędź.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Łabądź, Alfi, łabądź...

Wiem, bo sam słyszałem taki toast:

Stal jest mocniejsza od drewna, bo przecina drewno. Ogień jest mocniejszy od stali, bo topi stal. Woda jest mocniejsza od ognia, bo gasi ogień. Łabądź jest mocniejszy od wody, bo pływa po wodzie.
ZDROWIE PREZESA ŁABĄDZIA!"


No...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

ElGeneral pisze:Mnie najbardziej wkurwia żmudne poprawianie wszystkich "ze" na "że". Mogę to oczywiście zrobić korzystając z opcji "Znajdź i zamień", ale i tak zajmuje mi to sporo czasu (mówimy o całej, kilkusetstronicowej książce).
Naprawdę możesz to zrobić przez znajdź i zamień, ale nie samo "ze", tylko ", ze" zamień na ", że" - wtedy nie grozi Ci pomyłka.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Tak to właśnie robię, szlachetny flamenco, tylko że nie automatycznie, ale pojedynczo ("Zamień" i "Znajdź następny"), bo z automatu będą błędy albo w jedną, albo w drugą stronę. Tylko że to trwa mać... tfu! mać trwa... tfu! co jest, u licha... ma trwać krótko, a niestety trwa i trwa...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Teano
Kadet Pirx
Posty: 1309
Rejestracja: wt, 05 cze 2007 19:05

Post autor: Teano »

Nie mówiąc o tym, że wbrew temu, czego uczą w szkole, nie zawsze przed "że" stawia się przecinek :)

od siebie dodam
może - morze- Mozę
Buk - buk - Bug - Bóg
papieże - papierze
pokaże - pokarze
ukaże - ukażę - ukarze - ukarzę
skarżę - skarze - skaże - skażę - skazę

to tak na szybko i bez zastanowienia
Mordor walnął maczugą Orbana w łysy czerep. Po chwili poczuł to samo.
Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,
po jednym dla każdej ze stron.

� Dżirdżis

Awatar użytkownika
maniak82
Sepulka
Posty: 88
Rejestracja: śr, 28 paź 2009 15:02

Post autor: maniak82 »

Chciałbym zauważyć, że program ów - niezawodnie zawodny - nie uznaje żadnych odmian czasownika zniknąć w czasie przeszłym. Wszelkie dłuższe wersje odmiany przez osoby są konsekwentnie podkreślane na czerwono. Np. zniknęła, zniknęli.

E: kosmetyka
Napisz mi "sKoNd KlIkAsH i TsHy WyŚleSh mEe SwOjOm FoTkEł" a powiem ci kim jesteś :)

Awatar użytkownika
Teano
Kadet Pirx
Posty: 1309
Rejestracja: wt, 05 cze 2007 19:05

Post autor: Teano »

"wybuchnąć" też nie uznaje. Ale wystarczy dodać do słownika i jest spokoj.
Mordor walnął maczugą Orbana w łysy czerep. Po chwili poczuł to samo.
Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,
po jednym dla każdej ze stron.

� Dżirdżis

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Word się zgadza, by wojna wybuchła, ale już nie na to, by Kowalska wybuchnęła śmiechem. Albo na odwrót, muszę sprawdzić.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Teano
Kadet Pirx
Posty: 1309
Rejestracja: wt, 05 cze 2007 19:05

Post autor: Teano »

Tak, dokładnie tak, jak piszesz. Kowalska wybuchła i wyleciała w powietrze - to mu pasuje :)
Mordor walnął maczugą Orbana w łysy czerep. Po chwili poczuł to samo.
Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,
po jednym dla każdej ze stron.

� Dżirdżis

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Dzisiaj Word podkreślił mi na zielono słowo "lodów", bo "wskazany wyraz jest uznawany za wulgarny".
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Ba! Word nie uznaje różnicy pomiędzy np. "więc" i "wiec". Jedno i drugie trzeba poprawiać ręcznie. Takich kwiatków jest w Wordzie multum...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Któraś tam wersja Worda wstecz uznawała za wulgarne słowo "pyta", sugerując poprawienie "Kto pyta, nie błądzi" na "Kto penis, nie błądzi"...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

niewiem pisze:Dzisiaj Word podkreślił mi na zielono słowo "lodów", bo "wskazany wyraz jest uznawany za wulgarny".
Jeszcze kilka lat i lody spotka ten sam los co kutasy. Kulturalni ludzie beda mowili 'slodycze na zimno' albo 'mrozona smietana'.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

ODPOWIEDZ