Polska języka trudna jest

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Cordeliane pisze:W takim razie ci prawdziwi uczeni powinni być nauczeni.
A nie - przeuczeni? :D

edit: udało mi się ubiec KNS, ha! :D tak się z tego cieszę, że aż musiałam edit zrobić. BP NMSP, już mnie tu nie ma.
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

nimfa bagienna pisze:Każdy z nas jest uczonym - boć każdego z nas czegoś tam uczono.
Jakież to pocieszające...
;>
My wsie uczilis' poniemnogu
Czego nibud' i kak nibud'...
A. S. Puszkin
Albo
Nas wszystkich jakoś i na ogół
Uczono gdzieś tam, czegoś tam...
J. Tuwim

Jaka jest różnica pomiędzy każącą ręką sprawiedliwości, a karzącą ręką sprawiedliwości?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

Czemu to nie karzeł każe przestępcom odbywać karę?

E:
A jeśli chodzi o ręce, to różnica jest prosta:
Karząca należy do karła, a każąca do księdza z ambony przemawiającego :)
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

"Każąca" może też znaczyć "zanieczyszczająca" lub "wywołująca infekcję". To słowo może mieć też podtekst erotyczny, jak w Nie-Boskiej komedii, w przypadku damy, która "kaziła się z giermkiem swoim".
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A jak już jesteśmy przy tym... Czemu "chędoga" chatka to nie zamtuz, gdzie wszyscy wszystkich chędożą?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

"Chędoga" chatka to taka, w której przyjemnie jest mieszkać. Chyba...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Alfi pisze:"Chędoga" chatka to taka, w której przyjemnie jest mieszkać. Chyba...
A chędogie suknie są czyste. "Jam sierota uboga, lecz chędoga..." Owszem, ale nie bawi Cię niekonsekwencja? I ciekawe, skąd się wzięła?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Bo chędoga, czyli porządnie wyglądająca, zachęca do kontaktu fizycznego?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Hm... To dlaczego można "ochędożyć się", ale kogoś to już trzeba "wychędożyć"?
Małgorzato! Na pomoc!
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Pierwotne znaczenie słowa "chędogi" to czysty (od niego powstały: chędożyć, chędożenie - czyścić, czyszczenie, etc.).
Później znaczeniu podstawowemu zapewne przypisano jakieś inne => i to drugie stało się bardziej produktywne. W sumie - nic dziwnego, chędogi jest stary, prasłowiański.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Pewnie zgodnie z tą samą zasadą, wedle której "puknięcie" np. żony przyjaciela niekoniecznie oznacza stukanie jej po głowie....
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

A pieprzenie w tym przypadku nie ma nic wspólnego z przyprawianiem. Ciekawe zresztą, jak to się stało, że akurat te wyrazy nabrały dodatkowego znaczenia (chociaż w przypadku pukania można pewnie szukać odniesień do fizjologii aktu)...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

A co wspólnego z fizjologią aktu ma "przelecenie"?

I wracając do tematu? Dlaczego fortepian można zasłonić, a słonia nie da się zafortepianić?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Przelecenie może mieć coś wspólnego z lataniem z kwiatka na kwiatek ;)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Cordeliane pisze:A pieprzenie w tym przypadku nie ma nic wspólnego z przyprawianiem. Ciekawe zresztą, jak to się stało, że akurat te wyrazy nabrały dodatkowego znaczenia (chociaż w przypadku pukania można pewnie szukać odniesień do fizjologii aktu)...
Gdzieś czytałem że pochodzi to od zwyczaju sypania pieprzu na drewnianą podłogę na wiejskich potańcówkach w celach wielce perfidnych. Ale to pewnie bajeczka :)
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

ODPOWIEDZ