50 polskich powieści fantastycznych

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Wiedziałam, że czytałam nieuważnie. Wiedziałam. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3228
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Młodzik pisze:powszechnie uważanej za najlepszą?
Swoją drogą: może i powszechnie, ale zupełnie nie wiem czemu. Choć czytałem, b. uważnie.
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Ja tam powszechnie uważam, że najlepszą powieścią Dukaja są "Inne pieśni" i tego zdania się powszechnie trzymam.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

I z tym skłonny jestem się zgodzić.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Fajne te rankingi, przypomniały mi kilka pozycji do których warto wrócić.

A zastanawialiście się, czy aby nie zrobić listy Największych Gniotów Polskiej Fantastyki? To dopiero wzbudziłoby emocje.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Ekhem, no właśnie. Te emocje mogłyby być zbyt wielkie. Zwłaszcza ze strony tak potwornie spostponowanych aŁtorów :)

edit: poza tym mam wrażenie, że byłoby to trudniejsze do zrobienia w grupie. Może prędzej osobiste listy członków redakcji. Zaczynam myśleć nad swoją.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Aaa, teraz ten Trzeci świat widzę.
Swoją drogą, on się broni przede wszystkim pomysłem na formę.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Bin Laudan
Sepulka
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 19 cze 2005 22:54

Post autor: Bin Laudan »

Achika pisze:
Małgorzata pisze:Czy jest powiedziane, jak powstała ta lista?
A jak może powstać ranking ułożony przez redakcję, czyli grupę osób? Podpowiem: gło... so...

Zresztą może przeczytanie wstępu do rankingu opowiadań coś Ci wyjaśni.
E tak. Jak powszechnie wiadomo - zestawienia Esensji są de facto efektem spisku ignorantów, próbujacych za wszelką cenę doprowadzić do zniszczenia prawdziwych Arcydzieł.
savikol pisze:Fajne te rankingi, przypomniały mi kilka pozycji do których warto wrócić.

A zastanawialiście się, czy aby nie zrobić listy Największych Gniotów Polskiej Fantastyki? To dopiero wzbudziłoby emocje.
Ale by być w pełni wiarygodnym, trzeba by było się z tymi gniotami zapoznać. IMHO rzecz jasna. Ale ja może jestem nieco staroświecki.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Bin Laudan pisze:
Achika pisze:
Małgorzata pisze:Czy jest powiedziane, jak powstała ta lista?
A jak może powstać ranking ułożony przez redakcję, czyli grupę osób? Podpowiem: gło... so...
Zresztą może przeczytanie wstępu do rankingu opowiadań coś Ci wyjaśni.
E tak. Jak powszechnie wiadomo - zestawienia Esensji są de facto efektem spisku ignorantów, próbujacych za wszelką cenę doprowadzić do zniszczenia prawdziwych Arcydzieł.
Ach, nie. Jak powszechnie wiadomo, rankingi i listy zdradzają statystyczne preferencje i gusta uśrednione grupy, która je układa. I są przejawem jednej ze strategii pozycjonowania w hierarchii lub budowania wizerunku - tu: przyjęcie pozycji mentora/mentorów.

Ale teoria spisku bardziej mi się podoba. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Małgorzata pisze:I są przejawem jednej ze strategii pozycjonowania w hierarchii lub budowania wizerunku - tu: przyjęcie pozycji mentora/mentorów.
Erm, no bez przesady. Mamy dystans do rankingów, jesteśmy świadomi tego, że nasze wybory nie są Jedynie Słuszne i dajemy temu wyraz w tekstach wprowadzających i okalających. Czego jeszcze trzeba, żeby nie być oskarżanym o mentorstwo, manipulacje czy ignorancję?
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Szlag! A już zacząłem układać dokument zawierający słowa "podejrzewa", "popełnienia" i "przestępstwa" w dość swobodnej kombinacji, deklinacji i z dużą liczbą powtórzeń ; >

Ranking jak ranking. Esensjowy (mój, gdybym kiedyś go ułożył, zapewne byłby kapeczkę inny). Z tego wnioskować można, że Esensja ma słabość do Dukaja i Lema, bo jest ich mnogo - przez chwilę podejrzewałem, że przypadkiem trafiłem na ranking książek tylko tych dwóch autorów.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Bin Laudan
Sepulka
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 19 cze 2005 22:54

Post autor: Bin Laudan »

Raptem 17 na 51... To nawet nie jest połowa! ;)

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

A co sądzicie o "Kreksie" Andrzeja Krzepkowskiego? Kiedyś, jeszcze w starej "Fantastyce", powieść otrzymała pochwalną recenzję Andrzeja Niewiadowskiego (za nowatorstwo!), jednak niedawno została kompletnie zjechana przez Kruka Siwego w jego niepolecankach, na łamach SFFiH.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3228
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Bin Laudan pisze:Jak powszechnie wiadomo - zestawienia Esensji są de facto efektem spisku ignorantów, próbujacych za wszelką cenę doprowadzić do zniszczenia prawdziwych Arcydzieł.
Po ujrzeniu pierwszej trójki prawie się z tym zgadzam ;). Dukaj przed Lemem. Łzawe "Solaris" przed (IMO) lepszymi powieściami Mistrza...

Sama lista nawet nie jest aż tak kontrowersyjna, za to kolejność... Kolejność ustawiłbym zupełnie inaczej. (Btw. skoro "Trzeci Świat" to czemu nie "Kameleon" np. Na mój gust to podobna liga.)
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ