zgadywanki i zagadki

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Lasekziom
Kadet Pirx
Posty: 1215
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2008 12:49

zgadywanki i zagadki

Post autor: Lasekziom »

Ponieważ jeszcze taki temat nie powstał, to założę.
I zacznę nawet zagadką (makabryczna nieco ale cóż).

Ciśnienie tętnicze u noworodka wynosi:
skurczowe 65–95 mm Hg
rozkurczowe 30–60 mm Hg

Ciśnienie atmosferyczne wynosi +- 75 torów
Jak to się dzieje, że po przerwaniu naczynia krwionośnego, noworodek nie zasysa powietrza?

Lasekziom
Kadet Pirx
Posty: 1215
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2008 12:49

Post autor: Lasekziom »

Takie orientacyjne pytanko. Za trudne, czy zbyt makabryczne, żeby się wypowiadać?

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

Zastanawiałem się i jedyne co mi przyszło do głowy to rzeczy takie jak ciśnienie powierzchniowe.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Porównywanie ciśnienia atmosferycznego do ciśnienia tętniczego, to porównywanie piernika do wiatraka. Odpowiedź na zagadkę brzmi zatem: zagadka nie ma sensu.

Lasekziom
Kadet Pirx
Posty: 1215
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2008 12:49

Post autor: Lasekziom »

Obie odpowiedzi nie są poprawne.

Awatar użytkownika
Laris
Psztymulec
Posty: 916
Rejestracja: czw, 11 gru 2008 18:25

Post autor: Laris »

A mnie zaintrygowało, jak płyn może zasysać powietrze. :p Przecież noworodki nie są puste w środku, nie?
Najmniej pamiętam zajęcia w szkole,
bo żaden z nas się tam nie nadawał.
Awantura - Pokolenie nienawiści

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Larisie, nie zrozumiałeś ;). Tu chodzi o ciśnienie. Z geografii powinieneś pamiętać, że wiatr wieje od wyżu do niżu. A Lasek zastanawia się, jak to możliwe, że choć ciśnienie krwi jest niższe od atmosferycznego, to krew wypływa ;).

Awatar użytkownika
Laris
Psztymulec
Posty: 916
Rejestracja: czw, 11 gru 2008 18:25

Post autor: Laris »

Możemy też pytać, dlaczego gumowy wąż wylewa z siebie wodę, zamiast zasysać powietrze. I czemu słońce świeci w takim kolorze, jaki świeci. Albo czemu amunicję zapalającą oznacza się na czerwono, choć pasowałby lepiej sino-papuciaty. I tak dalej. Nie znam się na ciśnieniach i innych wodotryskach, ale wydaje mi się, że savikol ma rację.
Najmniej pamiętam zajęcia w szkole,
bo żaden z nas się tam nie nadawał.
Awantura - Pokolenie nienawiści

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ja się chyba spytam faceta od fizyki, bo problem mnie zaintrygował :P.
Teoretycznie i jedno i drugie ciśnienie jest podawane w tych samych jednostkach.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Z tej strasznej Wikipedii:
Ciśnienie może być określone względem próżni – tzw. ciśnienie bezwzględne czyli absolutne, lub względem ciśnienia w otoczeniu – nadciśnienie (lub ciśnienie względne, jednak ten termin jest dwuznaczny).

W technice powszechnie mierzy się i podaje ciśnienie płynów względem ciśnienia atmosferycznego; nadciśnienie w tym znaczeniu określa się jako ciśnienie manometryczne.

Przykładowo, że jeśli ciśnienie w pojemniku jest równe 0,3 MPa (nadciśnienie), to ciśnienie bezwzględne wynosi 0,3 MPa + 0,1 MPa = 0,4 MPa (0,1 MPa to ciśnienie atmosferyczne).
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

I wszystko jasne. Zastanawiałem się, czy ciśnienie krwi nie jest właśnie względem czegoś, ale nigdy o czymś takim nie słyszałem. Dzięki No-qanku :).

Lasekziom
Kadet Pirx
Posty: 1215
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2008 12:49

Post autor: Lasekziom »

BRAWO No_quanek!
Wspaniała odpowiedź.
(widać przeciez że oba ciśnienia sa ze sobą związane:P)
Otrzymujesz prawo do zadania zagadki.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

No to zagadka w podobnym guście (ale subtelniejsza).

Czemu jeśli odbije w lustrze napis to muszę go czytać nienaturalnie od prawej do lewej, ale już normalnie od góry do dołu?
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Wiesz Ziom, tak mi się wydaje, że cała "zgadkowość" Twojej zagadki polegała na niedoprecyzowaniu terminu "ciśnienie".
Trochę tak jakbyś zapytał "Dlaczego klucz mieszka w zamku i czy nie przeszkadza to królowi"
I savikol miał rację. Jedno ciśnienie ma się nijak do drugiego.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

No-qanek pisze:Czemu jeśli odbije w lustrze napis to muszę go czytać nienaturalnie od prawej do lewej, ale już normalnie od góry do dołu?
To zależy jakiego lustra użyjesz :) - w jaki sposób wklęsłego.

Prośba o doprecyzowanie czy np napis jest na nieprześwitującym materiale i jak odbijasz go w lustrze, to sam go nie widzisz(widzieć możesz tylko odbicie).
Czy może napis jest na przezroczystym tle, a w tym wypadku czy patrząc na niego czytasz go od prawej do lewej, czy może lustro go "czyta" od swojej prawej, do swojej lewej?
neularger pisze:I savikol miał rację. Jedno ciśnienie ma się nijak do drugiego.
Może nie zrozumiałeś, ale oni napisali, że ciśnienie krwi w odniesieniu do próżni(ciśnienia równego bezwzględnie 0) jest równe ciśnienie atmosferyczne plus ciśnienie wskazywane na mierniku ciśnienia.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

ODPOWIEDZ