Szortal

czyli wszystko o periodykach, które nie są Fahrenheitem

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baranek
Mamun
Posty: 183
Rejestracja: śr, 10 sie 2005 18:16

Post autor: Baranek »

nimfo, ja z kolei nie rozumiem Twoich obiekcji.
jest temat, ja jestem zarejestrowanym użytkownikiem forum, co jest dziwnego w tym, że się wypowiadam tutaj?
poza tym, skoro ktoś uznał za stosowne krytykować Szortal akurat tutaj, zamiast na samym Szortalu, to chyba powinienem na tę krytykę odpowiadać właśnie tutaj? Bo niby jak inaczej?

słówko do Chala: ja nie znam tego wspomnianego przez Ciebie kontekstu, a ten tekst mimo to mnie bawi. podobnie jak cała Twoja wypowiedź. szczególnie w kontekście Twoje szorta, którego głównym punktem było puszczenie przez bohatera gigantycznego bąka. Przyganiał kocioł garnkowi?

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Post autor: JanTanar »

Przejrzałem ostatnie trzy strony i chyba czegoś nie rozumiem. Kupa jak kupa, jednych bawi innych nie. Gdyby nie promocja tutaj, pewnie nie doczytałbym tego tekstu do końca. Inna sprawa, że nie wiem czy to doczytanie szortalowi idzie na plus. Mam paść na kolana przed gustami, wyzwoleniem czy tolerancją? Trochę się pogubiłem.
PS. ale dyskusja w sumie ciekawa.

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Post autor: JanTanar »

Nie zdążyłem na edita.
Może jednak warto otagować szorty. Wymyślić ze dwanaście kategorii. Autor wybiera do trzech najważniejszych. Przy szortowej formie to podpowiedź dla czytelnika, bez większych zobowiązań, jak tekst traktować. Przed, nie w dyskusjach.
(Nie chodzi tylko o Tego szorta, tak w ogóle, gubię się)

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

nimfa bagienna pisze:Zajrzałam kiedyś na szortalowe forum. Poza jednym wątkiem autorskim, którego "patronka" ewidentnie uwielbia mówić o sobie (o sobie, nie o swojej twórczości), i lansuje się w nim na potęgę, wątki autorskie zieją tam pustką. I zastanawiam się, dlaczego goście i autorzy tamtego portalu nie wypowiadają się u siebie, tylko na innym forum.
Tak sobie refleksyjka. Wolno mi je mieć.
e. Żeby nie było nieporozumień - wypowiadam się jako zwykły, zaciekawiony sytuacją user, a nie moderator FF.
Nie Nimfo na innym forum, tylko innych forach. Ostatecznie link do tej dyskusji został wstawiony też na forum SFFiH przez Baranka. I autor "prowokacji" też się przecież tam wypowiadał... W tym kontekście pustki na tamtym forum szortalu mnie nie dziwią.
Ale to chyba nic złego, że rozmawiamy o tym też na FF?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
terebka
Dwelf
Posty: 562
Rejestracja: ndz, 13 lip 2008 23:56

Post autor: terebka »

Jan Tanar pisze:Inna sprawa, że nie wiem czy to doczytanie szortalowi idzie na plus. Mam paść na kolana przed gustami, wyzwoleniem czy tolerancją? Trochę się pogubiłem.
Serio, nikt tego od Ciebie nie oczekuje. Twórcy i Ekipa Szortala nie pobierali nauk odnośnie oddziaływania na ludzkie umysły i gusta u Romana Giertycha. Inna sprawa, że meritum dyskusji od samego początku stanowią próby obrony tych, na których kupa nie wywarła aż takiego wrażenia, by wszczynać na jej temat wielostronowe dyskusje. A tym samym, co smuci, obrona samego Szortala - smuci bo Szortal to jednak nie tylko ten jeden tekst.

Pomysł z tagami nie jest zły. Na forum Szortala jest odpowiedni temat, służący propozycjom udoskonalania portalu.


ed.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

neularger pisze:
nimfa bagienna pisze:Zajrzałam kiedyś na szortalowe forum. Poza jednym wątkiem autorskim, którego "patronka" ewidentnie uwielbia mówić o sobie (o sobie, nie o swojej twórczości), i lansuje się w nim na potęgę, wątki autorskie zieją tam pustką. I zastanawiam się, dlaczego goście i autorzy tamtego portalu nie wypowiadają się u siebie, tylko na innym forum.
Tak sobie refleksyjka. Wolno mi je mieć.
e. Żeby nie było nieporozumień - wypowiadam się jako zwykły, zaciekawiony sytuacją user, a nie moderator FF.
Nie Nimfo na innym forum, tylko innych forach. Ostatecznie link do tej dyskusji został wstawiony też na forum SFFiH przez Baranka. I autor "prowokacji" też się przecież tam wypowiadał... W tym kontekście pustki na tamtym forum szortalu mnie nie dziwią.
Ale to chyba nic złego, że rozmawiamy o tym też na FF?
A czy ja powiedziałam, że to coś złego?
Tylko wyobraziłam sobie taką sytuację: jest np. numer Fahrenheita. I zawartość tego numeru członkowie załogi F oraz czytelnicy omawiają na forum, dajmy na to, NF. Naturalną koleją rzeczy wydawało mi się, że najpierw takie rzeczy omawia się u siebie. Na własnym forum, które wszak istnieje.
Nie dziwię się Barankowi, że w trosce o popularność swojego portalu rozsyła o nim wici gdzie się da. To zrozumiałe. Dziwi mnie za to pustka na forum szortalu i ożywione rozmowy na jego temat gdzie indziej. Po mojemu, naturalną koleją rzeczy byłoby, gdyby było odwrotnie. I tyle. Nie rozumiem, skąd podejście "przecież nic w tym złego". Właśnie - nic złego. I tyle.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Post autor: JanTanar »

terebko, to nie miała być krytyka Szortalu. Do portalu i tekstu samego w sobie nic nie mam. Technicznie zgrabny szort, tyle że dla mnie, osobiście, nudny. Dziwi mnie tylko, dlaczego akurat on został wywołany, a jeszcze bardziej właśnie usprawiedliwianie jego istnienia.
Na forum Szortala jest odpowiedni temat,
Tylko trzeba być tam zarejestrowanym :) Na razie czytuję.

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Baranek pisze:
Achika pisze:Jeżeli o mnie chodzi, to znam fajniejsze zabawy.
Weź daj spokój, bo gotów jestem uwierzyć, że się zmuszasz do pisania tych postów.
Nie zmuszam. Piszę je z nudów w wolnym czasie. Na tym przecież polega bytność na forach, nie?
Baranek pisze:
prowokacja jest świadomym wymuszeniem określonych zachowań, reakcji lub działań
W stosunku do Ciebie ta prowokacja okazała się skuteczna.
Aaaaa, dzięki za wyjaśnienie. Teraz będę wiedziała, że każdy negatywny komentarz do jakiegokolwiek tekstu jest uleganiem prowokacji, a nie po prostu wyrażaniem swojej opinii. Znaczy, to, co robiliśmy na starym forum NF, omawiając kolejne numery, to nie była po prostu dyskusja, ale uleganie prowokacji.

Edit 1:
nimfa bagienna pisze:A ja nie rozumiem jednej rzeczy.
Dlaczego dyskusja toczy się na FF, a nie na forum szortalu. Są tam wątki autorskie, każdy może tam wejść i zarejestrować się, by dać wyraz swoim odczuciom.
O wątkach autorskich dowiedziałam się tak mniej więcej z godzinę po umieszczeniu wypowiedzi na Fh. Zobaczyłam, że na Szortalu nie ma opcji komentowania pod tekstem i sobie poszłam, do głowy mi nie przyszło szukać wątków autorskich.

Edit 2:
neularger pisze: I autor "prowokacji" też się przecież tam wypowiadał...
A to on nie jest na Fh zarejestrowany? Byłam pewna, że jest... :-(
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
xan4
Sepulka
Posty: 81
Rejestracja: pt, 24 lip 2009 15:34

Post autor: xan4 »

Dawno nie wklejałem wieści z szortalu, więc:

Obecnie trwa głosowanie w konkursie na najlepszego pirackiego szorta.

Ponadto ogłosiliśmy nowy, nietypowy konkurs:

"Trylogia szortowa"

Co to jest trylogia wszyscy oczywiście świetnie wiedzą, ale ja na wszelki wypadek przypomnę: " trylogia to cykl dzieł składający się z trzech utworów, z których każdy stanowi zamkniętą i integralną całość. Dzieła w trylogii łączą zwykle takie cechy, jak tematyka, czy grupa postaci.".

Tematyka dowolna, ale akcja musi się toczyć w średniowiecznej Europie, lub miejscu bardzo średniowieczną Europę przypominającym.

Limit znaków - 12 tysięcy [ze spacjami] na całość.

Termin - do 2 września 2011, do godziny 21.00.

Nagrodą będzie "Trylogia Arturiańska" Bernarda Cornwella ["Zimowy monarcha", "Nieprzyjaciel Boga", "Excalibur"] ufundowana przez Instytut Wydawniczy "Erica".

Teksty, z dopiskiem "Trylogia" w temacie maila, wysyłajcie na adres baranek@szortal.com.

Uwaga! W tym konkursie nagradzamy tylko zdobywcę pierwszego miejsca.

W tym konkursie nastąpiła też zmiana zasad przyznawania nagród, głosowanie czytelników wyłoni zwycięzcę nagrody społeczności szortalowej, a nagrodę główną przyzna jury złożone z uznanych pisarzy: Rafał Kosika, Dariusza Domagalskiego, Marcina Przybyłka i prawdopodobnie jeszcze paru znanych osobistości :)

Do klawiatur Panie, Panowie!!!
Tatuś Muminków

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Stęsknionych za krótkimi formami zapraszam do wizyty na Szortalu.
Akurat wystawiono do głosowania szorty z konkursu inspirowanego rocznicą wybuchu II wojny światowej. I muszę powiedzieć, że obrodziło naprawdę fajnymi i ciekawymi szortami (przynajmniej w mojej opinii).
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Nowy konkurs na szortalu:
Drodzy szortalowicze – zapraszamy do udziału w konkursie, w którym oprócz walki o nagrodę, będziecie również ćwiczyć pewne elementy warsztatu literackiego. W tym konkursie ćwiczymy budowanie napięcia.

Temat: Barwy, kolory – motywem przewodnim ma być dowolny, wybrany przez autora kolor.

Wymogi:
autor musi w tekście pokazać budowanie napięcia i zwrot akcji, czyli inaczej mówiąc – w tekście musi być suspens. Ale…
żeby nie było zbyt łatwo i zbyt oczywiście, wyłączamy grozę i horrory w jakiejkolwiek formie, o tym nie wolno pisać. Napięcie i zwrot akcji musi dotyczyć innych pomysłów fabularnych (fantasy, S-F)
Limit znaków: minimum 3500 – maximum 5000 (ze spacjami). Bez limitu tolerancji.

Termin: 2 tygodnie (do 20 listopada 2011, do północy) na napisanie i przesłanie.

Teksty, z dopiskiem "Kolor" w temacie maila, wysyłajcie na adres kruger@szortal.com.

Zwycięzcę wyłoni komisja, w której skład wejdą członkowie ekipy szortalu oraz Ebola. W ocenie będą przede wszystkim brać pod uwagę sposób realizacji postawionego zadania zaś w drugiej kolejności wszystko to, co normalnie, czyli: pomysł, konstrukcję, język, występujące błędy itp.

Członkowie komisji też mogą napisać do konkursu, ale ich teksty będą wyłączone z możliwości otrzymania nagrody.

Teksty będą wystawione do normalnego głosowania. Autorzy zobaczą dzięki temu, co się podoba szerokiemu forum.

Nagrodą dla zwycięzcy jest „Fiolet” Magdaleny Kozak.
Rozpoczynamy nim serię konkursów ćwiczeniowych. Nadal chodzi w nich o to, żeby napisać coś fajnego i wygrać nagrodę. Różnica to postawione przed uczestnikami zadanie, które ma zwrócić uwagę piszących na ważny element pisania literatury i być najważniejszym kryterium wyboru zwycięzcy.
Zwycięzcę wyłoni redakcja/ekipa szortalu wsparta przez Ebolę - tak, tak, udało mi się Ebolę namówić :)
Mam nadzieję, że się nie zniechęci po pierwszym razie.

Nie ukrywam, że inspirację do takiej formy miałem w związku z warsztatami tematycznymi Fta. Oczywiście nie jest to dla warsztatów konkurencją.
<nostalgia mode on>Czekamy na warsztaty...<nostalgia mode off>
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Kruger pisze: (...)
– autor musi w tekście pokazać budowanie napięcia i zwrot akcji, czyli inaczej mówiąc - w tekście musi być suspens. Ale... (...)
Czyli
budowanie napięcia + zwrot akcji = suspens :D
Hm...

BPNMSP
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
terebka
Dwelf
Posty: 562
Rejestracja: ndz, 13 lip 2008 23:56

Post autor: terebka »

Ale że co, neularger? Budujesz napięcie poprzez nagły zwrot akcji, czyli tworzysz suspens. Czyż nie?
Defnicjapowinna być bardziej encyklopedyczna?

ed.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

terebka pisze:Budujesz napięcie poprzez nagły zwrot akcji, czyli tworzysz suspens. Czyż nie?
Suspens oznacza budowanie napięcia najczęściej przez zawieszenie akcji i koncentracji na bohaterze, jego przeżyciach itp.
Zwrot akcji może, lecz nie musi występować razem z suspensem. Te dwie techniki są zupełnie niezależne.
Kruger sugeruje coś innego. I tyle.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Ależ wcale nie.
Autor musi pokazać budowanie napięcia przed zwrotem akcji a osiągnąć to ma poprzez zastosowanie suspensu. Czyż suspens nie jest metodą na zbudowanie napięcia? Czy może suspensu nie stosuje się przed zwrotem akcji? (wiem, wiem, moze być przed momentem grozy itp. ale ja horror i grozę wykluczyłem, za to chcę by był twist w tekstach, stąd wymóg zwrotu akcji).
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

ODPOWIEDZ