Prędkość światła przekroczona!?

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Prędkość światła przekroczona!?

Post autor: SzaryKocur »

http://kopalniawiedzy.pl/neutrino-predk ... 13954.html

Fantastyka górą!
Dla mnie to nic nadzwyczajnego, bo i tak nie mogłem zrozumieć dlaczego to akurat światło ma być najszybsze. Nie mówiąc już o bieganiu w pociągu poruszającym się z prędkością światła.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Przede wszystkim znajdź taki pociąg i do niego wsiądź. A potem dopiero spróbuj pobiegać...
A co do tych badań nad neutrinami... Poczekajmy, aż potwierdzą je inni. A tak przy okazji, podoba mi się stwierdzenie "wzięliśmy pod uwagę wszystko, co mogło je zakłócić" . Ci ludzie wkraczają w obszar Nieznanego, ale wiedzą, co mogłoby zakłócić ich badania. Zaskakująca pewność siebie.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Nie śpieszyłbym się, bo to nie pierwsze takie rewolucyjne odkrycie, które spaliło na panewce. Klonowanie człowieka i zimna fuzja też już były.

Gdyby okazało się, że prędkość światła została przekroczona to byłoby to niezwykłe. I nie dlatego, Kocurze, że jakimś tam naukowcom wydawało się wcześniej, że istnieje krytyczna prędkość przekazywania informacji. Ale dlatego, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat sprawdzały się wszystkie obliczenia oparte na takim założeniu, w tym opiera się na tym cały system GPS.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Zresztą, to przekroczenie znowuż nie było takie gigantyczne. Bodajże o 0,2%. To chyba jeszcze nie taka rewolucja.

Awatar użytkownika
Varelse
Dwelf
Posty: 511
Rejestracja: czw, 13 lip 2006 11:12

Post autor: Varelse »

Rewolucja, bo przyczynowość się wali.

Jak ktoś ma dostęp do ArXiv i chce mu się przedzierać (mi na razie nie) przez 24 strony opisów pomiarów to tu oryginał:
http://arxiv.org/ftp/arxiv​/paper ... 9.4897.pdf

A tu (też nie wiem czy dostępne) mają wątpliwości
http://www.nature.com/news/2011/110922/ ... 1.554.html
Albowiem mierzono różnicę czasu między błyskiem świetlnym a neutrinowym w jakiejś supernowej, różnica była rzędu godzin, a gdyby powyższe wyniki były prawdziwe, byłyby to 4 lata (tzn neutrina byłyby 4 lata wcześniej)
Ale tak naprawdę nie miałbym nic przeciwko umieraniu, gdyby nie następowała po nim śmierć - Thomas Nagel


Szczury z Princeton, Nowa Fantastyka 9/2009

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

Chciałbym zauważyć że prawa newtona dla małych prędkości się zgadzają.
Dopiero przy niewyobrażalnie dużych wyszło na jaw, że nie mają tam zastosowania.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Jak na razie, to chyba można powiedzieć tyle, że pomiary są ok. Ale chyba nie wiadomo, co znaczą.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Mam tylko nadzieję, że na wszelki wypadek powtórzą próbę za ~4 lata (4?), żeby się nie okazało, że odebrali coś, czego nie wysłali. ;-)
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Varelse
Dwelf
Posty: 511
Rejestracja: czw, 13 lip 2006 11:12

Post autor: Varelse »

http://arxiv.org/abs/1110.0762
Jedno z wyjaśnień dlaczego wcale nie musieli zmierzyć tego, co im się wydawało, że zmierzyli.
Ale tak naprawdę nie miałbym nic przeciwko umieraniu, gdyby nie następowała po nim śmierć - Thomas Nagel


Szczury z Princeton, Nowa Fantastyka 9/2009

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

A możesz przybliżyć na czym polega to wyjaśnienie?

No bo ja rozumiem, że prędkość fazowa mogła wyjść większa od c, ale odebranie neutrina jest jednak informacją, a ta, nie ma bata, szybciej od światła się miała nie przemieszczać.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Szukam linka do strony/miejsca gdzie jest wyczerpujaco opisana budowa geologiczna Księżyca. W szczególności interesuje mnie czy na Księżycu występują metale ziem rzadkich, a jeżeli tak, to czy tworzą jakiekolwiek warte eksploatacji złoża.
O ile, oczywiście, ktoś takie badania w ogóle przeprowadził. :)
Ktoś wie?

e. dodatkowe zdanie
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

mam trzy linki, ale filtr antyspamowy je odrzuca. Wyśle ci na PW, chyba, że ktoś wie jak obejść to ZUO.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Za to filtr antyofftopowy nie zadziałał. ;)
ftsl
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Varelse
Dwelf
Posty: 511
Rejestracja: czw, 13 lip 2006 11:12

Post autor: Varelse »

Ale tak naprawdę nie miałbym nic przeciwko umieraniu, gdyby nie następowała po nim śmierć - Thomas Nagel


Szczury z Princeton, Nowa Fantastyka 9/2009

kruk
Mamun
Posty: 104
Rejestracja: pt, 04 wrz 2009 16:37

Post autor: kruk »

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że już pewna pani napisała i obroniła doktorat o tych "nadświetlnych" neutrinach. :)

http://osswiata.pl/stojda/2012/02/23/ne ... -sensacje/

ODPOWIEDZ