Marcin Pągowski

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agi
Fargi
Posty: 429
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 22:28

Marcin Pągowski

Post autor: Agi »

Adon zdobył uznanie czytelników debiutancką powieścią "Zima mej duszy" .
Zacytuję jedną z recenzji:
Historia jaką przedstawia to nie bajeczka na dobranoc; jest intrygująca, burzliwa i momentami szokująca. Nie ma tu miejsca na szlachetne postępki, ratowanie dziewic z opresji, niepotrzebne machanie mieczem czy rzucanie zaklęć gdzie popadnie. Wręcz przeciwnie, pełno jest w niej przemocy, brutalnej i krwawej, działań jedynie we własnym interesie i czynów niezbyt chwalebnych, ale trzeba przyznać skutecznych w swym zamyśle.
W czerwcu ukazało się w SFFiH opowiadanie związane z powieścią "Jako wola twoja", ale właściwy debiut miał miejsce w listopadzie 2008 r. również w SFFiH, opowiadaniem "Córa lodowych pustkowi".

Ałtorze, chciałeś wątek, to teraz w nim gospodarz. :)
"Wiarą można manipulować. Tylko wiedza jest niebezpieczna." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Jaaasne, gdzie diabeł nie może... :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Agi
Fargi
Posty: 429
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 22:28

Post autor: Agi »

Ebola, jak patrzę na zdjęcie Adona, to dochodzę do wniosku, że możesz mieć rację. ;)
"Wiarą można manipulować. Tylko wiedza jest niebezpieczna." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
Adon
Sepulka
Posty: 43
Rejestracja: wt, 21 cze 2011 20:23

Post autor: Adon »

Znaczy się co, diabelsko wygladam? Powiedziałbym, iż przy takim założeniu potwierdza się tylko, że nie taki diabeł straszny. :)

Awatar użytkownika
Adon
Sepulka
Posty: 43
Rejestracja: wt, 21 cze 2011 20:23

Post autor: Adon »

Troszkę narzekam w ostatnim numerze Kwartalnika. Można się zgadzać lub nie, mam nadzieję jednak, że tekścik skłoni do zastanowienia.

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marchew »

Ja wiem, czy do takiego zastanowienia mnie to skłoniło, ale chętnie zostawię parę słów.

Z tym Lamorą taki trochę nienajszczęśliwszy przykład, bo te dwie części, które się ukazały, są naprawdę, naprawdę dobre. Nie na nowatorskości polega "dobrość" tego cyklu, ale na wyrazistych postaciach, dobrym stylu, spójności pomysłów i jak na razie (czym są dopiero 2 tomy cyklu zapowiadanego na 5?) raczej niewielkiej wtórności.
I pewnie, że to już było, ale wszystko już było, jak pisało wcześniej wielu (i Sapkowski, i Silverberg, i tak dalej.. ;) ). Może pora zrezygnować z literackiej hipsterki i czasami uwierzyć, że bestseller to nie tylko szajs?

Z kolei ten brak chęci do czytania klasyki jest smutny i raczej będzie trwał. Pamiętam jak jakiś czas temu rozmawialiśmy o tym po spotkaniu autorskim z Romkiem Pawlakiem i jeden z organiztorów konwentu wspomniał, że najmniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy o Lemie. Masakra.
Ale... Masowym czytelnikiem jednak rządzi moda, a fantastyczna erudycja przestała już być trendy. Teraz ludzie nie licytują się już na przeczytanych klasyków, ale ile kolorowych książek ze stajni Fabryki Słów mają na półce. Seriously, sam widziałem na imprezie.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Bo wiek rozumu się skończył, teraz mamy fin de siècle. I póki arcyksiążę Ferdynand nie pojedzie do Sarajewa...
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Adon
Sepulka
Posty: 43
Rejestracja: wt, 21 cze 2011 20:23

Post autor: Adon »

Marchew, skoro aż skłonny byłeś napisać tu parę słów, znaczy że skłoniło do zastanowienia. ;)

Z Lamorą przykład jak przykład. Przecież nie udowadniam, że to słaba książka, bo nie wiem. Udowadniam tylko, że młodzi nie znają klasyki. A do tego to dobry przykład jak każdy inny.
Na marginesie - mimo mojego wstrętu do wielkich haseł reklamowych Dabliu namówił mnie, żeby Lynchowi dać szansę i przeczytać. Ze znajomości wnoszę, że mamy podobne literackie gusta więc wielce jest prawdopodobne, ze mi się Lamora spodoba.

Ebolo i będzie sześć pików jak sześć strzałów w Sarajewie, czy jak to tam szło, bo cytuję z pamięci. ;)

Awatar użytkownika
Adon
Sepulka
Posty: 43
Rejestracja: wt, 21 cze 2011 20:23

Re: Marcin Pągowski

Post autor: Adon »

W związku z meteorytami, które spadły na Rosję i planetoidą, która ma się dzisiaj "otrzeć" o Ziemię, zachęcam wszystkich do lektury "Modlitwy za Gamar" dostępnej w aktualnym wydaniu Fahrenheita. ;-)

Awatar użytkownika
Adon
Sepulka
Posty: 43
Rejestracja: wt, 21 cze 2011 20:23

Re: Marcin Pągowski

Post autor: Adon »

Przypadek zrządził, że "Modlitwa..." poszła równocześnie także na konkurs NF... i zakwalifikowała się do finału (po czym z wiadomych względów została niestety zdyskwalifikowana, Fahrenheit był szybszy ;)). A tu nikt nie czytał, nikt nie komentuje. Nie ma nikogo naprawdę, komu by się opowiadanie (nie) podobało?

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Marcin Pągowski

Post autor: Ebola »

Bo wiesz, ci z Forum nie wiedzą, że jest coś takiego jak Fahrenheit, a ci, co czytają Fahrenheita nie wiedzą, że jest takie forum. Na onlinie miałeś komentarze. :0
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Marcin Pągowski

Post autor: neularger »

Ty Ebola przyjdziesz i rzucisz w nas oskarżeniem. Wpadła, oskarżyła i wypadła. Oczywista, że wiemy co to jest Fahren Heit (to się tak pisze i tylko tak!) - nasz bohater forumowy!
O!
:D
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Marcin Pągowski

Post autor: Ebola »

O raju, raju, zrobiłam błąd. Oczywiście, Fahren Heit, zupełnie nie wiem skąd mi się ten Fahrenheit wziął. Zupełnie nie znam człowieka.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Adon
Sepulka
Posty: 43
Rejestracja: wt, 21 cze 2011 20:23

Re: Marcin Pągowski

Post autor: Adon »

Zostałem przedpremierowo pochwalony w recenzji antologii "I żywy stąd nie wyjdzie nikt", czyli jednak książka ujrzała światło dzienne? ;)

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Marcin Pągowski

Post autor: Ebola »

Zdaje się, że ma ujrzeć jutro. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ