Odcinanie kuponów i odgrzewanie kotletów

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Odcinanie kuponów i odgrzewanie kotletów

Post autor: Marchew »

Tak sobie na jednym nieliterackim forum dyskutujemy na ten temat, przy okazji zapowiedzi Andrzeja Sapkowskiego, że pojawi się nam nowa rzecz w wiedźmińskich realiach...

Jak dla mnie sprawa jest jasna "Żmija", nie została przyjęta zbyt ciepło, gra o Geralcie nakręciła koniunkturę, to i jakaś książka może się pojawić. Chociaż jak znam życie, to na zapowiedziach się skończy.

Z kolei na FF, ktoś (przepraszam, nie pomnę nicka) napisał, że żal mu zbliżającego się końca PLO i chciałby więcej historii z tego świata. A ja chyba dziwny jestem, bo bardziej nawet od ostatniej części PLO ciekaw jestem następnej rzeczy, jaką nam autor zaserwuje. W sensie, następnej z takim rozmachem, nowego poważnego projektu.

Jak myślicie, gdzie kończy się konsekwentne rozwijanie świata, a zaczyna pogoń za złotówką albo pisarskie lenistwo?

Osobiście w Polsce jak dotąd zrezygnowałem tylko z dwóch kupowanych przeze mnie "serii" (jedno to cykl, a drugie łączy wspólny bohater), bo przerosło mnie wrażenie wtórności. A właściwie trzech, jeżeli doliczymy jeszcze jedną kontynuację po latach :)

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Re: Odcinanie kuponów i odgrzewanie kotletów

Post autor: mr.maras »

Marchew pisze:Tak sobie na jednym nieliterackim forum dyskutujemy na ten temat, przy okazji zapowiedzi Andrzeja Sapkowskiego, że pojawi się nam nowa rzecz w wiedźmińskich realiach...

Jak dla mnie sprawa jest jasna "Żmija", nie została przyjęta zbyt ciepło, gra o Geralcie nakręciła koniunkturę, to i jakaś książka może się pojawić. Chociaż jak znam życie, to na zapowiedziach się skończy.
Są kontynuacje i kontynuacje. Osobiście na kolanach wybiorę się do księgarni po kolejną rzecz w wiedźmińskich realiach napisaną przez AS-a. Nawet jeśli AS napisze ją tylko dla kasy, z powodu koniunktury czy chłodnego przyjęcia innej książki.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marchew »

A ja sobie kupię. Nie na kolanach, średnio sceptycznie i pewnie przeczytam z przyjemnością.

Ale wątpię czy będę pod wrażeniem.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A ja mam wątpliwości. Po Wieży jaskółki, która od strony formalnej była naprawdę popisem sprawności warsztatowej, Pani jeziora sprawiała wrażenie rozdętej, nudnej i przegadanej. Czy da się drugi raz wejść do tej samej rzeki?
Ostatnio zmieniony pn, 13 lut 2012 18:36 przez Alfi, łącznie zmieniany 1 raz.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Popieram Marchewa, wolę coś nowego Grzędowicza niż kolejne książki ze świata PLO.
Odnośnie nowego wiedźmina - mam wrażenie, że Sapkowskiemu się pomysły skończyły, dlatego wraca do korzeni. W każdym razie - kupię na pewno.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

A ja bym chętnie obejrzała film na podstawie PLO, w wersji amerykańskiej (dlaczego ich --> patrz film/serial o Wiedźminie) albo pograła w grę PC (tutaj może być autorstwa CD Project). Przeczytałabym też chętnie kolejne książki JG, których akcja toczyłaby się na tej samej planecie, po której wędrował Vuko, ale dotyczące zupełnie nowej historii. Także z nowymi bohaterami. Bo uniwersum można rozszerzać w nieskończoność, o ile ma się świetne pomysły, które zaintrydują czytelników. Taką wciąż rozszerzającą się serią jest chociażby Dragonlance - przeczytałam większość ich książek, może ponad 80%, i przy żadnej się nie nudziłam.

/poprawka była

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

A ja raczej spodziewam się prawdziwej bomby w wykonaniu Sapkowskiego. Pamiętajmy, że sukcesu jaki AS osiągnął w polskiej literaturze fantasy, ogólnie w literaturze fantastycznej i literaturze polskiej jako takiej, nie da się z niczym porównać. Ilość tłumaczeń, adaptacji (komiks, kino, tv, gry), odcinki w prasie itd. muszą robić wrażenie. I właśnie wtedy, gdy boom na Geralta trwał w najlepsze, AS powiedział "wystarczy". Potem napisał to, co miał ochotę napisać. A ponieważ jako pisarz zawodowy musi zarabiać, napisze coś wiedźmińskiego. To przecież jego autorski cyrk i jego małpy. A o brak pomysłów AS nie posądzałbym pochopnie. Wystarczy np. skupić się na losach dowolnego bohatera (chociażby Jaskiera), bo zakładam, że Geraltowi Sapkowski da już spokój.
Do swoich najbardziej udanych i popularnych światów wracała większość ulubionych pisarzy AS-a: Zelazny, Donaldson, Le Guin itd.. I większość zrobiła to z klasą. Tej klasy AS-owi z pewnością nie brakuje.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marchew »

Razem z wydawcą już odpowiedzieli na część pytań - nie będzie to ani sequel ani prequel.

Tylko właśnie, ja rozumiem potrzebę rozbudowania świata i tak dalej, ale AS niejednokrotnie powtarzał, że dla niego ten świat to jest narzędzie. Nie rysuje sobie mapek, nie rozpisuje gdzie co leży i gdzie są dziury. Potrzebuje wioski, tworzy wioskę i stara się o niej pamiętać. To nie jest jeden z tych pisarzy co mają o swoim świecie zeszyty wymyślone i pokazali 20%, bo tyle potrzebowali do opowieści.

Zwłaszcza, że siła "Sagi" czy cyklu wiedźmińskiego, czy jak go określimy nie leżała koniecznie w worldbuildingu, a raczej w grze z konwencją, w niemal żywych bohaterach i znakomitym stylu.

Znacznie ciekawszy byłbym czegoś bardzo dobrego, ale nowego niż kolejnej historii napisanej prawdopodobnie 'z automatu'. Bo po tym ile wiedźmińskich rzeczy pojawiło się spod pióra Sapkowskiego, to podejrzewam, że wielkich trudności w stworzeniu kolejnej miał nie będzie.

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

Co z tego, że Sapkowski nie tworzy drugiego Śródziemna. Chociażby geopolityczne zaplecze losów Wiedźmina jest na tyle ciekawe, że z chęcią powtórnie zanurzę się w tym świecie. Nie wspominam już o całej rzeszy świetnie dopracowanych charakterologicznie postaci, jak choćby Dijkstra czy właśnie Jaskier.
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Marchew pisze: Zwłaszcza, że siła "Sagi" czy cyklu wiedźmińskiego, czy jak go określimy nie leżała koniecznie w worldbuildingu, a raczej w grze z konwencją, w niemal żywych bohaterach i znakomitym stylu.
Ale przecież AS może nadal skupiać się na bohaterach, grać konwencją i pisać w świetnym stylu. Gdzieś tam w tle hasa sobie Geralt, Jaskier, Ciri, a tymczasem... Nowe spojrzenie na pewne wydarzenia, dopowiedzenie losów ciekawszych postaci, pałacowe rozgrywki, czarodziejskie spiski itd.. A to wszystko w ukochanym przez tysiące fanów uniwersum Wiedźmina. Dla mnie bomba. Na pewno nie popełni AS badziewia. Już sam fakt, że nie będzie to seguel czy preguel dobrze świadczy o pomyśle.
Ostatnio zmieniony pn, 13 lut 2012 20:12 przez mr.maras, łącznie zmieniany 1 raz.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Gesualdo pisze:Co z tego, że Sapkowski nie tworzy drugiego Śródziemna. Chociażby geopolityczne zaplecze losów Wiedźmina jest na tyle ciekawe, że z chęcią powtórnie zanurzę się w tym świecie. Nie wspominam już o całej rzeszy świetnie dopracowanych charakterologicznie postaci, jak choćby Dijkstra czy właśnie Jaskier.
Właśnie. Ubiegłeś mnie Gesualdo. O setną część sekundy jak widać.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

IMVHO nie należy się podniecać. Sapkowski zapowiadać będzie i zapowiadać... lecz niewiele z tego wyjdzie. Co prawda bardzo chciałbym się mylić, ale toczy mnie robak zwątpienia.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Zobaczymy. Jest jeszcze taki problem, że trzeba będzie wymyślić nowych bohaterów, bo dotychczasowi w większości przenieśli się do różnych Avalonów i innych zaświatów, i stworzyć nowy kontekst wydarzeń, bo stare wojny i intrygi się wypaliły.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Wystarczy poszerzyć perspektywę, a wtedy znane wydarzenia stają w zupełnie nowym świetle i robi się ciekawie.
ElGenerale - Marchew czytał już jakieś konkretne zapowiedzi wydawcy i AS-a, może tym razem nie skończy się na obietnicach?
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marchew »

O właśnie.

Ja nie mówię, że to będzie złe. Mówię tylko, że to nie jest universum zaplanowane na dalszy rozwój. On zostanie dopisany na potrzebę, tak uważam.

ODPOWIEDZ