Patronat medialny

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Patronat medialny

Post autor: Xiri »

Chciałabym się dowiedzieć, do kogo najlepiej powinien uderzać debiutant, chcąc zdobyć patronatów medialnych dla swojego tekstu. Od kogo najłatwiej otrzymać pomoc i kto chciałby podejmować w ogóle współpracę. Orientuje się ktoś może w temacie? Może jakieś propozycje?

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: neularger »

Jak to patronat medialny?
Znaczy coś w rodzaju: Radio Zet poleca to opowiadanie albo tę książkę?
Tekstów debiutanckich???
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Patronat medialny

Post autor: Alfi »

Chodzi o te "baretki" na okładkach?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: neularger »

Ja tam ciągle nie mogę pogodzić w jednym zdaniu "debiutant" i "patronat medialny". I czy taką rzecz załatwia aby na pewno autor osobiście...
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Manderley
Sepulka
Posty: 12
Rejestracja: sob, 21 kwie 2012 23:54

Re: Patronat medialny

Post autor: Manderley »

Również nie chce mi się wierzyć w sensowne szanse na zdobycie patronatu medialnego dla debiutu. <Zbyt wiele do dyskusji nie wniosłem ale wybaczcie, z rok mnie tu nie było>
Artysta Poprzednio Znany jako Pri..., tfuj, Shimazu

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Patronat medialny

Post autor: Cordeliane »

Xiri pisze:do kogo najlepiej powinien uderzać debiutant, chcąc zdobyć patronatów medialnych
Xiri, pewnie Ci się przejęzyczyło, ale tak na wszelki wypadek, bo może jakieś dzieci to czytają: nie patronatów. Albo patronat medialny, albo patronów medialnych :)
I muszę się zgodzić z neulargerem, że raczej dla debiutu jest to niewykonalne, chyba że byłaby jakaś firma/fundacja, która charytatywnie sponsoruje młodych literatów. Bo inaczej twarde prawo rynku - pieniądze idą tam, gdzie jest jakaś szansa na budowanie wizerunku firmy przez pozytywne skojarzenia z dobrymi utworami czy uznanymi autorami. Nawet w tej definicji z wiki stoi, że patronat polega na sponsorowaniu wydarzeń kulturalnych. A naprawdę mało który debiut jest wydarzeniem kulturalnym, i wątpię, by firmy chętnie podejmowały takie ryzyko.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: Kruger »

Xiri, a czyj patronat Cię interesuje?
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Patronat medialny

Post autor: Xiri »

@neularger, Kruger
Chodzi o literaturę oczywiście. Coś jak Secretum.pl czy Qfant. Czyli loga na okładce, bo często coś takiego jest na tyłach książek.
By nie było wątpliwości zamieszczę pierwszy z brzegu wygooglany obrazek tyłu okładki: http://kochamksiazki.pl/wp-content/uplo ... _super.jpg
I czy taką rzecz załatwia aby na pewno autor osobiście
Zależy jakie wydawnictwo. W Radwanie np. robi to sam autor.

Tematem się zainteresowałam, bo widziałam właśnie coś takiego u debiutantów. Np. u Marka Ścieszka. I nie wiem, czy to ma sens w ogóle, tzn. dodawanie "baretek" w debiucie.

@Cordeliane
Racja, pomyliło si się. Temat pisałam "na kolanie" przed wyjściem z domu ;p

/link + literówka

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: Kruger »

Myślę, że może i autor próbować, choć to zasadniczo rzecz wydawnictwa.
A jak? Uderzać do redakcji. Z tym, że to na pewno by wymagało dać redakcji do przeczytania, w ciemno nie będą patronować.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: neularger »

Xiri, dodawanie "baretek" ma sens wyłącznie wtedy, kiedy mówimy o markach znanych. Tylko że te, powtórzę za Cordi, nie chcą być kojarzone z czymś nieznanym, co może okazać się niewypałem. Wolą patronować autorom znanym i uznanym. Patronat załatwia wtedy wydawca.
Zaś marki mniej znane, cóż takie mogą się zgodzić, bo pewnie, ani to je ziebi, ani parzy. Tylko że wtedy sens takiego działania (z Twojego punktu widzenia, Xiri) - nie istnieje.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: Marchew »

Za moich czasów, czyli kilka lat temu, to takie patronaty zapewniał sam wydawca. Ustalał z portalem fantastycznym (bo taką instytucję od środka znam) listę tytułów na które może sobie przybić logo i w barterze czasami jakiś profit zaoferował. W ciagu bodajże 3 lat mojego komenderowania jednym z działów literatury może dwa razy dostałem od wydawcy wcześniej maszynopis żeby osobiście sprawdzić czy redakcja chce się w patronat ładować. Większość zalatwiana jest "na gębę" i nikt na to nie patrzy specjalnie.
Try not! Do or do not. There is no try.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Patronat medialny

Post autor: Xiri »

neularger pisze:Xiri, dodawanie "baretek" ma sens wyłącznie wtedy, kiedy mówimy o markach znanych.
A co sądzisz o lokalnej gazecie (czyli na jakieś miasto) niepowiązanej z literaturą? Np. takiej, w której autor pracował? Spotkał się kiedyś ktoś z czymś takim?

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: neularger »

Tak naprawdę powinnaś podpytać Małgorzatę o szczegóły akcji promocyjnej... :)
Jak powiem tyle, jeżeli chodzi o fantastykę, to, zważywszy rozmiar fandomu, musisz celować w cały kraj, aby mówić nawet o względnym sukcesie. Czytelnik z Poznania czy Warszawy wzruszy ramionami zobaczywszy beretkę w stylu "Książkę poleca Radio Kwidzyn" albo "Wiadomości Cieszyńskie uznają książkę za wartą przeczytania", a jeżeli stracisz miarę i dodasz jeszcze "Ubojnia Ustrzyki Górne poleca!!!" to będzie to przeciwskuteczne. :)
Jeżeli już koniecznie chcesz dodać beretki, to raczej celuj we wszelkiego rodzaju (e)-ziny.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Patronat medialny

Post autor: Marchew »

A ja mam takie pytanie, czy ktokolwiek z Was w ogóle na to patrzy kupując książkę?
Bo ja przyznam, że nigdy, za mało we mnie naiwności :)
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Patronat medialny

Post autor: Cordeliane »

I co, mamy publicznie przyznać, że nie? A niech firmy sponsorują, nie będziemy ich zrażać :)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

ODPOWIEDZ