Inspiracje i inne racje autorskie

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Literatura fantastyczna dla dzieci i młodzieży

Post autor: ElGeneral »

mr.maras pisze: Ps. "Kogga z czarnego słońca", "Rubin przerywa milczenia" - Petecki niedocenianym mistrzem polskiej fantastyki?
Owszem. Tak uważam.
Ostrzegam, że mam kota i nie zawaham się go użyć!
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: BMW »

mr.maras
Ludziska podawali jako tandetę porównywalną z Adaxem książki Lema, "Neuromancera", "Kwestię sumienia" Blisha itp.
Myślę, że zrobili to przez zwykłą ludzką przekorność. A może po prostu chcieli dopiec Tobie. A jeśli z kolei naprawdę nie potrafili dostrzec różnicy pomiędzy Lemem a Kolendo, no cóż, przecież mogą tak sądzić. Nie każdy bywa spostrzegawczy.
"Kogga z czarnego słońca", "Rubin przerywa milczenia" - Petecki niedocenianym mistrzem polskiej fantastyki?
Ja Peteckiego doceniam. Zwłaszcza za "Strefy zerowe" i "Tylko cisza".

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: Alfi »

Doceniać doceniam. A jednak dzisiaj rano, płacąc za serek, chleb i grejpfruty, myślałem o Zajdlu:-).

Oby nam się tu nie wykluło coś w rodzaju dyskusji o wyższości świąt Wielkiej Nocy na świętami Bożego Narodzenia.
Jeśli dla wygody i większej jasności odłożymy na bok fantasy czy horror (wraz z gatunkami pokrewnymi), a więc konwencje oparte o elementy "nadprzyrodzone" (magia itp.) - to zostaje nam: a) fantastyka "antycypacyjna", b) "dawno temu w odległej galaktyce" lub "reaktory atomowe kapłanów Amona". Punkt b) to swego rodzaju "boczna gałąź", skupmy się więc na punkcie a).
Mamy punkt wyjścia: autor X czy Y tworzy wizję wydarzeń, które rozegrają się za 200 lat. Pierwsze, co mu przychodzi na myśl, to wyprawa w kosmos; przecież ludzkość od dawna o tym marzy, wysyła najpierw sputniki, potem Armstronga i Aldrina na Księżyc, potem sondy na Marsa itd. Ale przecież za 200 lat polecą na tę Proximę czy inny Fomalhaut konkretni ludzie, którzy mają rodziny, jakichś kumpli, domy lub mieszkania, życie codzienne przed wyprawą... I to wszystko jest pod wieloma względami inne niż teraz. Tak samo jak my, wyposażeni w komputery, komórki i inne takie, jesteśmy inni niż 20 lat temu, kiedy tego wszystkiego nie było. Niby ci sami, ale tak różni od nas samych sprzed 20 lat, że czasem trudno nam zrozumieć nas samych z tamtych czasów - bo to wszystko zupełnie na nowo nas określiło. I nie tylko nas samych, bo relacje między nami też. A jeśli minie nie 20 lat, a 200? Tu dopiero otwiera się pole dla wyobraźni!
A to, co chcieliby z nami zrobić twórcy różnych jedynie słusznych recept na szczęście ludzkości? Komu się uda postaqwić na swoim, komu nie - a jeśli tak, to w jakim stopniu i co z tego wyniknie?
Z bogactwa i złożoności realiów - tych obecnych i tych możliwych, które kiedyś "staną się ciałem" albo nie - wynika bogactwo konwencji w fantastyce.

Edit: zgubione słówko było i się dodało.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Re: Literatura fantastyczna dla dzieci i młodzieży

Post autor: andre »

"Kogga z czarnego słońca", "Rubin przerywa milczenia" - Petecki niedocenianym mistrzem polskiej fantastyki?
Tak jest!!!!
Дремлет в руинах Аркона

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: BMW »

Alfi
Oby nam się tu nie wykluło coś w rodzaju dyskusji o wyższości świąt Wielkiej Nocy na świętami Bożego Narodzenia.
Jeżeli podmiotami w dyskusji mieliby być Petecki i Zajdel to prawdopodobnie nie miałoby to większego sensu, ale porównanie (czyt. zrównanie wartości ich utworów) Kolendy do Lema, chyba zasługuje na głos w sprawie.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: Alfi »

Ale zestawienie Kolendy z Lemem nastąpiło trochę "przy okazji", bo rozważaliśmy raczej relacje między sf "technologiczną" a fantastyką socjologiczną. To bardziej odprysk dyskusji niż jej temat.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: Ilt »

Kormak na innym forum w temacie cytowanym w poście na poprzedniej stronie pisze:Najgorsze? "Kane".
... Kane? Kane? Mój ulubiony Kane?

Gdybym miał 5 gwoździ rzuciłbym klątwę z O Antigo Livro de São Cipriano: Capa de Aço, ale że nie mam, to i nic nie zrobię. No chyba żebym... tak!

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn. Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn. Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn. Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn! Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!!!
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: ElGeneral »

Piszesz o tym?
http://en.wikipedia.org/wiki/Solomon_Kane_(film)
...czy o postaci Solomona Kane stworzonej przez R. E. H. - a? I w jednym zresztą i w drugim wypadku Cię poprę...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: mr.maras »

Chyba chodzi raczej o Kane z serii Karla E. Wagnera.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: ElGeneral »

Hm.... Pewnie masz rację ;-(...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: Ilt »

Oj tam, oj tam, Kane Wagnera jest trochę podobny do Salomona Kane. :)
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Literatura fantastyczna dla dzieci i młodzieży

Post autor: Juhani »

mr.maras pisze: "Kogga z czarnego słońca"......Petecki niedocenianym mistrzem polskiej fantastyki?
Oczywiście. Któż jeszcze (z wyjątkiem Lema) potrafił opisać tak, jak to zrobił Petecki zjawisko, które tak naprawdę nam zaczyna grozić dopiero teraz, czyli chaos informacyjny? I jeszcze na dodatek gdzieś tam, w przestrzeni, na przykładzie innej cywilizacji? W każdej książce (pomijam cały czas przygodówki dla młodzieży) zajmował się jakimś zjawiskiem, któremu wcześniej czy później ludzkość być może czoła stawić będzie musiała. A to chaos informacyjny, a to zanieczyszczenie planety a ekoterroryzm, a to spotkanie z obcymi, a to czy człowiek "wmutowujący" sobie różne inne organy jest jeszcze człowiekiem, a to... i zawsze trzyma czytelnika na odpowiednim poziomie intelektualnym.
Można sobie myśleć i mówić, co się komu podoba, a Petecki mistrzem jest i basta!

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: ElGeneral »

I oto masz przykład politycznej selekcji w literaturze. Petecki nie chciał w chórze z innymi twórcami narzekać na komunę (jak np. Zajdel - który nota bene też przesadną odwagą się nie popisywał, bo swój sprzeciw ubierał w fantastyczne gatki) i grupka młodych gniewnych skupionych w redakcji Fantastyki pod przewodnictwem Hollanka, faceta nadanego z zewnątrz, odreagowała niechęć do szefa kompletnie ignorując Peteckiego a wynosząc na piedestał Zajdla).
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: Alfi »

ElGeneral pisze: Zajdel - który nota bene też przesadną odwagą się nie popisywał, bo swój sprzeciw ubierał w fantastyczne gatki
A gdyby tego nie robił, to ktoś by mu książkę wydał?
Słyszałem o opowiadaniu odrzuconym (chyba nie przez cenzurę nawet, a profilaktycznie przez redakcję czasopisma - być może był to Młody Technik, ale nie jestem pewny, to dawno temu było) tylko dlatego, że durnowaty bohater nazywał się Kavis, czyli Siwak od tyłu.
To tak na marginesie, w relacje między Zajdlem, Hollankiem, Parowskim i innymi nie wnikam.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Inspiracje i inne racje autorskie

Post autor: ElGeneral »

Ekhm... Alfi. Strugaccy też ubierali swoje krytyczne wizje przyszłości w szaty fantastyki, ale nie tylko za to ich kochamy. Pisali naprawdę wybitną fantastykę. Zajdel zaś swą aktualną wielkość zawdzięcza właściwie tylko temu, że jedząc z ręki tyrana półgębkiem szczerzył kły i znacząco zezował ku grupce klakierów. Na co nie odważali się nawet inni ówcześni tytani i - jakem był napisał - stawianiem pomników Zajdlowi odreagowują swoją niegdysiejszą wierność (vide Wolski).
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

ODPOWIEDZ