Program do pisania tekstów na komputerze...

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: A.Mason »

Xiri pisze:U mnie ctrl+minus = delete zaznaczonego fragmentu ;p
Używam tego skrótu gdzieś tak od piętnastu lat chyba i zawsze działał. Chyba że coś przestawili, albo przestawiłaś.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Nic nie ruszałam w programie. Stan jest taki, jak po zainstalowaniu. Word2000, jak już pisałam.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Cordeliane »

Xiri, ale tutaj nic nie zaznaczasz, tylko ustawiasz kursor w tym miejscu, gdzie chcesz podzielić wyraz. Jeśli zaznaczysz, to rzeczywiście ten skrót powoduje usunięcie.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Wtedy się nic nie dzieje. Może faktycznie mam ustawiony jakiś inny format czy coś.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: A.Mason »

Rany, Xiri, jeśli chcesz złamać wiersz ręcznie to wystarczy wpisać znak minusa i po nim shift+enter.

Skrót, który ja podałem wyżej ma służyć temu, że jeśli wyraz nie będzie mieścił się w wierszu, to zostanie przełamany w miejscu, w którym wstawiłaś ów znak (oczywiście pod warunkiem, że pierwsza część wyrazu zmieści się w wierszu). Czyli normalnie ten znak nie jest widoczny.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Od czego w ogóle zależy łamanie wyrazu, dodawanie myślnika i przenoszenie jego części (wyrazu oczywiście) do następnego wersu? Logika mi podpowiada, że chodzi o taką samą ilość znaków w wersach, jednak jak liczę znaki w dowolnej książce, to różnią się liczbą w poszczególnych wersach.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: A.Mason »

Xiri pisze:Od czego w ogóle zależy łamanie wyrazu, dodawanie myślnika i przenoszenie jego części (wyrazu oczywiście) do następnego wersu? Logika mi podpowiada, że chodzi o taką samą ilość znaków w wersach, jednak jak liczę znaki w dowolnej książce, to różnią się liczbą w poszczególnych wersach.
Xiri, czy Ty chodziłaś do szkoły podstawowej?
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Pytam o program komputerowy, a nie zeszyt. W linijce zeszytu szkolnego nie liczy się przecież znaków, nic nie musi być znormalizowane. Nie rozumiem więc Twojego pytania.
Rany, Xiri, jeśli chcesz złamać wiersz ręcznie to wystarczy wpisać znak minusa i po nim shift+enter.
Pisałam przecież, że nic się nie dzieje. Czasem włącza się jakiś instalator. Wyszło na to, że mam skopany program. Zaczynam pracować w LibreOffice.

/e

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: flamenco108 »

Liczba znaków w wersie jest różna, bo znaki mają różną szerokość i różne światło pomiędzy (nie dotyczy monospejsów). Justowanie to sztuczka zecerska, która ma zapewnić pozytywny i skuteczny odbiór tekstu przez czytelnika - tekst dobrze wyjustowany jest czytelniejszy i ładniejszy. Ponieważ w polskim mamy okropecznie długie wyrazy, zecerzy wymyślili łamanie wyrazów. Znaczy, nie polscy i nie oni pierwsi, ale to uproszczone tłumaczenie.

Konia z rzędem temu, kto napisze program, w którym na ekranie i wydruku będzie identycznie i do tego jeszcze ładnie. To się jeszcze nikomu nie udało. Word po prostu obniżył wymagania czytelników i przyzwyczaił ich do niechlujnego składu. Niby nie tragedia - starożytni Grecy musieli czytać bustrofedon, to dopiero musiał być koszmar...

Chcesz mieć ładnie na wydruku - ucz się LaTeXa. Chcesz mieć ładnie na ekranie - używaj procesora WYSIWYG, np. Worda albo LibreOffice.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: A.Mason »

Xiri pisze:Pytam o program komputerowy, a nie zeszyt. W linijce zeszytu szkolnego nie liczy się przecież znaków, nic nie musi być znormalizowane. Nie rozumiem więc Twojego pytania.
Zasady dzielenia wyrazów to zakres materiału ze szkoły podstawowej i to niezależnie od tego, czy robisz to na komputerze, czy w zeszycie. Komputer także nie liczy, jeśli ostatni wyraz nie mieści się w linii, to jeśli po podzieleniu wyrazu pierwsza jego część pozostanie w wierszu, komputer wtedy dokonuje podziału.
Xiri pisze:Pisałam przecież, że nic się nie dzieje.
Przecież w tym wątku napisano Ci już dlaczego. Dla testu wpisz np. wyraz "konstatynopolitańczykowianeczkówna", ustaw kursor tak, aby był pomiędzy literami "cz" i wciśnij klawisz ctrl i minus. Następnie ustaw kursor na początku wyrazu i "przesuwaj go" spacjując, dopóki jego część nie pojawi się w drugim wierszu. Jeśli wyraz się nie podzieli, to znaczy, że rzeczywiście masz coś zwalone z systemem. A najlepiej przyślij mi plik zapisany po tym, jak wstawisz ctrl i minus.
flamenco108 pisze:Konia z rzędem temu, kto napisze program, w którym na ekranie i wydruku będzie identycznie i do tego jeszcze ładnie. To się jeszcze nikomu nie udało.
Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "identycznie"? Przecież po to powstały drukarki wirtualne pdf, żeby to, co na ekranie było tak samo wydrukowane. Nie zgadzam się też z wieszaniem psów na Worda. Świadomy użytkownik jest w stanie w nim złożyć nawet dobrze wyglądającą książkę.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: baron13 »

Tak po mojemu. Problem z wyglądaniem na ekranie i w wydruku bierze się z tego że programy typu procesor tekstu np Word po każdorazowym otwarciu pliku łamią tekst od nowa. Bo jest to wersja edytowalna pliku. Nie wiem, czy jest to Wordzie, ale LibreOffice wyrzuca wersję w pdf i można dostać postscripta. To się już nie powinno zmieniać, bo to jest opis strony do wydruku. Na moje pdf na każdym komputerze wygląda z dokładnością do właściwości monitora tak samo. W LaTeX-u mamy kawę na ławę wersję edytowalną, tzw źródło i wynik kompilacji. Tyle, że są nakładki na LaTeX-a, które wyświetlają od razu wersję skompilowaną i wtedy wydaje się, że co konfiguracja, to komputer może inaczej wyświetlać. Po skompilowaniu do wersji pdf albo ps jest już nie do ruszenia.
Jeśli chodzi o łamanie tekstu, to LaTeX jest wybitnie zecerskim programem, bo daje możliwość na przykład manipulowania odstępami pomiędzy pojedynczymi literami w tekście. Podział wyrazów zwykle wymagał włączenia w konfiguracji LaTeX-a polskiego modułu. Wtedy już prawie nie robi błędów. Można pomóc wstawiając np takie: \- w wyraz dla zaznaczenia miejsca gdzie chcielibyśmy, aby LaTeX go podzielił.
Jeśli chodzi o użycie Worda do składania, to na moje, łatwiej LaTeX-em. Tak mi się zdaje, nie próbowałem. Word potrafi bez pamięci rozciągać słowa i choć coś się da z tym zrobić, kiedyś pisałem artykuł o OpenOffice i tam jest prawie identycznie, to trzeba takie miejsca znaleźć. W moim subiektywnym odczuciu, strasznie nie lubię po sobie czytać, wrzucam do LaTeX-a i mam z głowy. Jest jeszcze Scribus. Używałem, ale powiem szczerze, nie umiem ocenić sprawności. Jedno co napewno nieźle wychodzi w Scribusie, to manipulowanie elementami graficznymi. Jak sobie radzi z łamaniem tekstu, nie zwróciłem uwagi.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Xiri »

Xiri pisze:
Pisałam przecież, że nic się nie dzieje. Czasem włącza się jakiś instalator. Wyszło na to, że mam skopany program. Zaczynam pracować w LibreOffice.
Udało mi się zrobić screena: http://imageshack.us/photo/my-images/31/tdrrt.jpg/
Przy używaniu tego dzielenia włącza mi się jakiś instalator. Dlatego przerzuciłam się na LibreOffice. Z W2000 ciągle były problemy.

Awatar użytkownika
Harkonnen2
Pćma
Posty: 291
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 10:19

Re: Program do pisania tekstów na komputerze...

Post autor: Harkonnen2 »

baron13 pisze:Jest jeszcze Scribus. Używałem, ale powiem szczerze, nie umiem ocenić sprawności. Jedno co napewno nieźle wychodzi w Scribusie, to manipulowanie elementami graficznymi. Jak sobie radzi z łamaniem tekstu, nie zwróciłem uwagi.
Scribus jest programem do DTP, czyli właśnie do łamania tekstu (tzn. wlewania tekstu na kolumny i łamy). W świecie profesjonalnym, odpowiednikami scribusa byłyby programy InDesign i QuarkXpress (oczywiście znacznie bogatszymi w bajery). Zabawa z tekstem w scribusie potrafi być upierdliwa miejscami, ale ma on bardzo dużo możliwości sterowania wyglądem tekstu i wypuszcza bardzo ładne, drukowalne PDFy. Co więcej, plik .sla (natywny format scribusa) powinien trzymać bez problemu wygląd (o ile na obu komputerach są takie same fonty). Robota w nim jest z deczka upierdliwa (konieczność definiowania styli, czasem ręcznej regulacji świateł międzywyrazowych w pojedyńczych akapitach, nie ma kontrolowania bękartów i szewców, czasem ręcznego podziału niektórych wyrazów) i wymaga trochę więcej umiejętności i wiedzy niż M$O/OO/LO ale przy odrobinie cierpliwości można zrobić w nim zarówno plakat, jak i czasopismo, jak i książkę. Co więcej, tak się robi. Jeśli Xiri chcesz na pewno uzyskać konkretny, stały wygląd tekstu, to tylko i wyłącznie PDF. Najlepiej stworzony w LaTeXu, Scribusie, albo innym programie do DTP.

edit:

Dla zainteresowanych: Get Started with Scribus
Aah! I see you have the machine that goes 'ping'. This is my favourite. You see, we lease this back from the company we sold it to, and that way, it comes under the monthly current budget and not the capital account.

ODPOWIEDZ