Książki o podróżach w czasie

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1713
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Książki o podróżach w czasie

Post autor: jaynova »

Jakie książki o podróżach w czasie znacie? Które podobały się wam najbardziej i dlaczego?
Ja kocham Powrót do przyszłości - fakt, to filmy, ale powstała też książka. Ogromnym sentymentem darzę też książkę "jankes w Rzymie", autor - Lyon Sprague De Camp. M
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: nosiwoda »

"Jankes..." był OK, chociaż polski tytuł to trzy sążnie mułu. Duże wrażenie zrobił na mnie pierwszy (chyba) utwór o podróżach w czasie, czyli "Wehikuł czasu" Wellsa. Plastyczne opisy krajobrazów przyszłości były wspaniałe i świetnie oddziaływały na wyobraźnię. Co ciekawe, sequel napisany przez Stephena Baxtera też jest bardzo dobry - "Statki czasu".
A najlepszym opowiadaniem o podróżach w czasie jest "Wszyscy wy zmartwychwstali" Heinleina. Chyba nie da się napisać tekstu lepiej wykorzystującego motyw paradoksów czasowych.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1713
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: jaynova »

Do "Wehikułu czasu" Wellsa mam stosunek ambiwalentny, bo sama książka mnie nieco znudziła - było, nie było literatura wiktoriańska. Ale to rzecz gustu. Natomiast ogromnie podobała mi się adaptacja tej książki - Guy Pearce w roli głównej, cuuudna muzyka. I pewne wątki zrobione po prostu ciekawiej.
nosiwoda pisze:"Jankes..." był OK, chociaż polski tytuł to trzy sążnie mułu.
A znasz inne książki o podnóżach w czasie pisane podobnej co Jankes konwencji? Z tych nowszych?
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: nosiwoda »

Hm, nie, nie przypominam sobie, kiedy ostatnio coś czytałem o podróżach w czasie. A "I ujrzeli człowieka" Moorcocka to raczej nie jest coś nowszego. Podobny motyw podnosi Eschbach w "Video z Jezusem" - wydane u nas w 2004 r. Ale tego nie czytałem.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: Marchew »

Dokładam się do "Wszyscy wy zmartwychwstali", jest mistrzowskie :)

A teraz można za darmo ściągnąć na ebooki Wellsa złożonego razem z pierwszymi rozdziałami książki "Map of Time" Felixa J. Palmy. Chciałem to przeczytać, ale jakoś ciągle nie mam wolnego miejsca w moich 25 funtach z amazon.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: nimfa bagienna »

Marchew pisze:Dokładam się do "Wszyscy wy zmartwychwstali", jest mistrzowskie :)
I ja, i ja!!!
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: savikol »

Z rodzimych „Krawędź czasu” Piskorskiego jest zacną pozycją. W klimatach steampunkowo-kabałowych, bardzo ładnie napisane. Plastyczne takie i z klimatem. Do tego fajny motyw z podróżami...
...który co prawda już się pojawiał w fantastyce. Facet jest własnym ojcem. Ot, taki żarcik.
Było klasyczne opowiadanie SF, w którym facet nie tylko był swoim ojcem, ale i matką (podróże w czasie + zmiana płci). Niestety nie pamiętam tytułu.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: nimfa bagienna »

savikol pisze: Niestety nie pamiętam tytułu.
No przecież to
Wszyscy wy zmartwychwstali
:)
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1713
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: jaynova »

Z cyklu stare, ale jare - polecam Strażników czasu Poula Andersona. Książka mało co sie zestarzałą, podobnie jak inne jego dzieła. A jeśli chodzi o strażników czasu - czytał ktoś książki Andre Norton o tej tematyce? Kojarzy mi się coś o Rossie Murdocku...
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

Awatar użytkownika
katherina66
Sepulka
Posty: 6
Rejestracja: śr, 25 lip 2012 12:17

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: katherina66 »

"Księga sądu ostatecznego" Connie Willis
Bardzo wciągająca, ciekawie przedstawia Średniowiecze, zachowanie ludzi w obliczu zarazy i stosunki międzyludzkie.
Nieczęsto czytuję książki z gatunku s-f i z czystym sercem polecam książkę, jednak zdaję sobie sprawę, że na znawcach gatunku może ona nie zrobić takiego wrażenia jak na mnie. :)
Jak się z chłopa stanie pisorz, to se myśli, że jest cysorz.
A.C.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: nosiwoda »

No, to jak Connie Willis, to też "Praktyka dyplomowa".
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: hundzia »

Z Andersona jeszcze do listy można dopisać Stanie się czas.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19992
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: Alfi »

A bardzo już stary Człowiek z dwóch czasów Boba Shawa? No i parę pozycji Dicka.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: Marchew »

Connie Willis to też jeszcze nie przetłumaczone, ale już ponagradzane "Blackout" wraz z kontynuacją.
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1713
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Książki o podróżach w czasie

Post autor: jaynova »

Polecam Hyperversum, autorstwa Cecilie Randall. Grupka młodych ludzi gra w grę komputerową i przenosi się do średniowiecznej Francji. Choć sam pomysł nie jest zbyt oryginalny, książkę czyta się dobrze, unika się bowiem utartych schematów w tego typu literaturze typu "z paru desek i prochu konstruujemy wyrzutnię rakiet i wygrywamy bitwę". Kupiłem książkę za 12 zł i nie żałuję - przedtem kosztował 40 zł :)
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

ODPOWIEDZ