Ostatnio czytaliśmy ver. 2

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Małgorzata »

Na niepoważnie - "72 litery", bo mnie tytuł zainteresował, jak go Młodzik wymienił.
Opowiadania "językowe" bardzo mi się podobały (szczególnie to, które polemizuje z ideą "magii" LeGuin). Reszta - też niezłe, ale już nie takie fajne.
I nie wiem, czemu ludziom podoba się "Piekło to nieobecność Boga"? :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Młodzik »

Mnie się nawet podobało. Ale najbardziej to "Kupiec i wrota alchemika" za klimat i śliczną historię, w pozostałych opowiadaniach autor traktuje fabułę i bohaterów po macoszemu (no z jednym, czy tam dwoma wyjątkami). W ogól to muszę skończyć recenzję zbiorku, ale mam tak skopany humor, że nic mi się nie chce, tylko sprzątam :/.

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Procella »

Ostatnia książka, jaką skończyłam czytać, to "Rzyć, aby żyć" Zbigniewa Libery, nawiasem mówiąc bardzo ciekawa. GoodReads twierdzi, że to było 28 sierpnia. Od tamtego czasu albo zaczynam książki i odkładam je po kilku/-nastu/-dziesięciu stronach, albo gapię się na półki i zastanawiam się, co ewentualnie mogłoby pomóc mi zwalczyć kryzys czytelniczy :/

Najpoważniej rozgrzebane mam "A Dark Matter" Petera Strauba i "Dowody zbrodni" Philipa Margolina.

EDIT: mały szlif + jedno zdanie
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Młodzik »

Hmm... czyli nie tylko ja mam kryzys, plaga jakaś. Stwierdziłem, że muszę sobie dłuższą przerwę zrobić, to od nowa zachce mi się czytać.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Małgorzata »

Mnie się już od dawna nie chce czytać...
Może to nieuleczalne? :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Procella »

Problem polega na tym, że mnie się CHCE czytać, tylko nie mogę się wciągnąć w żadną książkę.
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Małgorzata »

No właśnie, nie mogę się wciągnąć, ale też czytać zwyczajnie mi się nie chce.
Próbowałam dzisiaj. Przemknęłam przez "Retrospektywę" G.R.R. Martina. Dwa opowiadania dało się czytać wolniej. Nie mam pojęcia, po jaką cholerę się za to wzięłam? Powinnam była to przeczytać dziesięć lat temu. Albo dwadzieścia. Na pewno byłabym zachwycona.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Marchew »

Bo to jest raczej ciekawostka. Miejscami zabawna.

Jak chcesz się wciągnąć, to może weź dla odmiany coś naprawdę dobrego? ;)
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Cordeliane »

Mnie to rozbawiło kiedyś w księgarni. Retrospektywa - trzy grube tomy drobnym drukiem, a na każdym podtytuł NAJLEPSZE OPOWIADANIA. Bez przesady, no, Martin to nie Dick...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Romek P. »

A mnie się wydaje, że naprawdę bardzo dobrych opowiadań i mikropowieści Martin napisał więcej niż Dick, ceniony raczej za powieści niż sprawne opowiadania. Choć zgoda, że ta "Retrospektywa" jest zbyt wielka i dlatego obok tekstów znakomitych weszło sporo słabych, za to historycznych. Ale jeden gruby tom Dick vs Martin - wygrywa moim zdaniem Martin, kasując przeciwnika "Drogą Smoka i Krzyża", "Żeglarze nocy", "Pieśnią dla Lyanny", "Piasecznikami" i "Mgły opadają o świcie".
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Małgorzata »

To pewnie kwestia gustu, ale mnie się "Retrospektywa" nie podobała. Najlepsze, IMAO, opowiadanie, to "Wszystkie jego dzieci" (czy jakoś tak). Owszem, "Piaseczniki", "Droga...", "Pieśń...", "Mgły..." - też niezłe, ale te czytałam właśnie ...dzieścia lat temu i wtedy mi się podobały. Teraz nie chciało mi się do nich wracać.

Do Dicka też mi się nie chce, żeby była jasność. Dick działał mi na wyobraźnię (komuż nie działał?) kiedyś. I teraz boję się, że jak zajrzę, to nie zadziała... :X

Wrócę do książki o trupiarni. Opisy rozkładających się zwłok i nadzieja na kolejne trzyma mnie jeszcze przy kartkach, chociaż tempo mam żałosne...
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Procella »

A mnie przeszło. Może parę dni beznecia pomogło? W tym tygodniu skończyłam już cztery książki (dwie zaczęte wcześniej, przyznaję).

Philip Margolin "Dowody zbrodni" - no... obleci w cieniu, ale bez rewelacji
Peter Straub "A Dark Matter" - dobre, choć ciut za bardzo odjechane pod koniec; Strauba w ogóle bardzo lubię
Bryan A. Netherwood (ed.) "Medley Macabre: An Anthology of Stories of the Supernatural, Being Ghosts, Psychic Phenomena, Psychical Phenomena, Uncanny Mysteries" - świetne, jedna z najlepszych antologii lekko przykurzonej grozy, jakie miałam w ręce
Frances A. Yates "Occult Philosophy in the Elizabethan Age" - to już mniej rozrywkowe, ale ciekawe, o ile ktoś lubi takie rzeczy
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3104
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Juhani »

Małgorzata pisze:Do Dicka też mi się nie chce, żeby była jasność. Dick działał mi na wyobraźnię (komuż nie działał?) kiedyś. I teraz boję się, że jak zajrzę, to nie zadziała... :X
Ja wiem? Może warto. Właśnie odświeżyłem sobie jego Kosmiczne marionetki. Też się bałem, że będzie źle, ale o dziwo całkiem gładko i fajnie się przypomniało. Pewnie Kosmiczne marionetki to nie Ubik i radości takiej nie dadzą, ale na duszy mi jakoś lepiej.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: Małgorzata »

Nienienie. Mnie od dawna czytanie nie kręci, na odwyk od neta nie mam szans (nie, żebym chciała, mogłabym sobie zrobić krzywdę), więc nie ma co liczyć, że akurat z Dickiem się uda.

Nie można wejść do tej samej wody i tak dalej. Trzeba poczekać zatem, aż coś spłynie z nurtem, nie? I modlić się, żeby to były dobrze poharatane zwłoki... :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
jaynova
Niegrzeszny Mag
Posty: 1779
Rejestracja: pt, 10 lut 2012 17:42
Płeć: Mężczyzna

Re: Ostatnio czytaliśmy ver. 2

Post autor: jaynova »

Właśnie skończyłem najnowszego Webera - Potężna Forteca. Grubaśna książka - ponad 900 stron. Cykl schronienie jest ogólnie rzecz biorąc nienajgorszy, aczkolwiek kolejne tomy są słabsze. Weber zwykle dobrze zaczyna, a później trochę spada. Potężna Forteca ma za dużo wątków, przeskoki między nimi mnie denerwują .
"Wśrod szczęku oręża cichną prawa.". - Cyceron.

ODPOWIEDZ