Polecanki

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: Marchew »

Zgadza się. W sumie kupilem jakieś 2600 stron Stephensona i dałem 12,60. "Cryptonomicon" + "Anathem" ;)
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: neularger »

Ważąc rozważasz ważność... :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: Młodzik »

Ostatnim miejscem, w którym spodziewałem się znaleźć klasykę polskiej SF była biblioteczka mojej babci. Znalazłem tam "Bibliotekę XXI wieku" Lema, ale bardziej zainteresowała mnie "Kogga z czarnego słońca" Peteckiego. Pamiętam jak swojego czasu, ten autor był na naszym kochanym forumie zachwalany, więc chciałbym zapytać, jak wielka łaska niebios na mnie spłynęła, że trafiłem na tę powieść?

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Polecanki

Post autor: Cordeliane »

Wielka, zaprawdę ;)
Nota bene, to jest, o ile pamiętam, ten Kogga. Przeczytasz, to zweryfikujesz...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: Młodzik »

Tak podejrzewałem, że to może być on, a nie ona, ale po samym tytule ciężko było zgadnąć. Poza tym, znalazłem jeszcze "Przygody dobrego wojaka Szwejka", trochę klasyki XIX wieku, francuskiej i rosyjskiej, trochę lektur szkolnych, które uznałem, że najwyższy czas przeczytać, "Folwark zwierzęcy". No, ogólnie to nigdy nie wyszedłem z księgarni z takim stosikiem jak dzisiaj.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Polecanki

Post autor: Małgorzata »

Młodzik o Peteckim pisze:Pamiętam jak swojego czasu, ten autor był na naszym kochanym forumie zachwalany, więc chciałbym zapytać, jak wielka łaska niebios na mnie spłynęła, że trafiłem na tę powieść?
Młodziku, jesteś za stary. :P
Dawno temu, gdy takie dinozaury jak ja były młode, a na półkach księgarskich i w bibliotekach fantastyki był tylko jeden malutki regał, powieści Peteckiego należały do naszych ulubionych, bo:
a. mieliśmy cielęce naście lat, a to były proste historyjki o nastoletniej miłości (z dekoracjami w stylu złotowiecznej space-opery);
b. były proste, ale spójne fabularnie i napisane ładnym stylem - czytały się same;
c. na tle niewielkiej stosunkowo konkurencji (w targecie "literatura dla małolatów") wybijały się właśnie tym, że miały za tło fantastykę.

Nazywam to syndromem Winnetou, bo mam z nimi tak samo, jak z powieściami Karola Maya => w wieku dziewięciu lat płakałam przy nich szczerze, ale gdy skończyłam jedenaście, nie rozumiałam, jak mogłam w ogóle coś takiego czytać.

Niewiele jest evergreenów w literaturze. Większość utworów to dzieła upozycjonowane w określonym czasie i targecie. Petecki, May i wiele innych to właśnie takie utwory. Ale "Folwark" lub "Szwejk"... Cóż, te dwie pozycje mogą się dla Ciebie okazać ponadczasowe, kto wie? :)))

e... uzupełnienie.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: Młodzik »

Poczułem się siwy i stetryczały :(.
Przeczytam z ciekawości, skoro już znalazłem, może jednak jestem jeszcze młody. Miałem nadzieję na znalezienie głośniejszych dzieł Tołstoja, czy może cokolwiek Dickensa, ale Balzakiem, czy właśnie "Szwejkiem" też nie pogardzę.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Polecanki

Post autor: Małgorzata »

Zakładam, że z wieku nastolęctwa już wyrosłeś, czyli (tadaaam!): NIE JESTEŚ W TARGECIE Peteckiego. :P
To jeszcze nie powód, żeby czuć się siwym dinozaurem. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: neularger »

Ale Margot, ten Kogga to takie cos dla starszych odbiorcow. Taki nietypowy Petecki...
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Polecanki

Post autor: Małgorzata »

Naprawdę? Czytałam to, jak miałam naście lat... :X
No, przyznaję, jak na Peteckiego wydawało się wyjątkowo nudne. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: neularger »

Ja tez i mnie się wtedy także wydawało nudne. I mało zrozumiałe.
Potem przeczytałem raz jeszcze - było już lepiej. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: Juhani »

Co wygadacie??? Petecki dla cieląt???? Starcy, zniedołężniałe umysły jesteście! Czytaj Młodziku śmiało, nic się nie obawiaj. A jak skończysz, to sięgnij po jego "Strefy zerowe" lub "Tylko ciszę". Za to za tego Lema się nie bierz. To znaczy nie od razu. To raczej ..no...nie, żebym wątpił, ale... może wcześniej "Powrót z gwiazd" albo chociaż "Niezwyciężony", "Eden" czy "Opowiadania".

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: neularger »

Ju się tak zezłościł, że aż mu się interpunkcja zpsuła... :D
A poważnie. Petecki popełnił też kilka utworów dla starszej widowni*. Jest ich mniej, są też mniej znane. Ale są.

* - bez definicji.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Polecanki

Post autor: Małgorzata »

Pamiętam "Strefy zerowe" i "Tylko ciszę" - rzeczywiście, były trochę poważniejsze niż "Wiatr od Słońca" czy "Sola z nieba północnego", ale to nadal, IMAO, powieści dla małolatów. :P
So many wankers - so little time...

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Polecanki

Post autor: Juhani »

Zua interpunkcja, oj! popraw się, popraw, interpunkcjo!

No pewnie, Petecki pisał sporo nawet dla małolatów, więc może gwoli przypomnienia, co warto przeczytać inkryminowanego Autora, nie dla małolatów? IMHO, na pewno "Strefy zerowe", "Messier 13", "Ludzie z gwiazdy Ferriego", "Tylko cisza", "Kogga z czarnego słońca", "Rubin przerywa milczenie". Za inne też go kochamy, ale już nie aż tak:)

ODPOWIEDZ