Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Małgorzata »

"Greko-", jak podaje jeden z moich podręczników, to przedrostek obraźliwy ongiś. SJP najnowszy już go nie lansuje, chyba że w utrwalonych złożeniach typu grekokatolik => nic dziwnego jednak, że jeszcze się trzyma. :)))

Coś w tym jest, że różne pejoratywne elementy długo się trzymają w społeczeństwach. To chyba źle wróży integracyjnej wizji Fidela...
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Alfi »

Używa się też - ale to już język specjalistyczny - określenia "grekosyryjski" czy też "greko-syryjski" i paru podobnych. Hellenistyczne państwo w północnym Afganistanie, oderwane od monarchii Seleucydów, nazywane jest Greko-Baktrią.
A Fidel jest marzycielem i utopistą, ukrywającym swoją romantyczną duszę w czerepie rubasznym:-).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: nosiwoda »

Gustaw G. Garuga pisze:Ale ale. Żeby pozostać w obu tematach - greccy uczeni byli niejako zmuszeni do kolaboracji
Z Erikiem Claptonem. Co nie, Alfi?
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Juhani »

Alfi pisze:A Fidel jest marzycielem i utopistą, ukrywającym swoją romantyczną duszę w czerepie rubasznym:-).
Popieram. Nieładnie o kimś bez niego ale dodam, że znakomitą większość wypowiedzi Fidela (z tych mniej łagodnych), traktuję jedynie jako element jego mechanizmu obronnego, żeby nikt mu na głowę nie wlazł.

Awatar użytkownika
dzejes
Pćma
Posty: 275
Rejestracja: czw, 29 gru 2005 19:24

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: dzejes »

Pozwolę sobie wrócić do wątku kolaboracji. Przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że moja niezgody wynika z faktu, że "kolaboracja" w moim rozumieniu nie może być czynem nieświadomym.
Nie można kolaborować nieświadomie - moim zdaniem.
Matko literatko!

Awatar użytkownika
Jagna
Siła spokoju
Posty: 1313
Rejestracja: sob, 09 kwie 2011 19:49
Płeć: Kobieta

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Jagna »

A tymczasem w Izraelu ...

http://www.youtube.com/watch?v=9RY83mAr5uA

Zanim całkiem utoniemy w rzewnych łzach wstydu i skruchy za Jedwabne obejrzyjmy w skupieniu bajkę o Jezusie naziście ukrzyżowanym w bajce dla dzieci.
Najlepszym sposobem na odwrócenie kota ogonem jest wmówienie nam, że wszystko co mówimy jest ohydnym rasizmem a inne nacje tylko się bronią.

"By dowiedzieć się kto rządzi, wystarczy sprawdzić kogo nie można krytykować"
Voltaire
Literki składam.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Alfi »

Jagna pisze:
"By dowiedzieć się kto rządzi, wystarczy sprawdzić kogo nie można krytykować"
Voltaire
O, to to. Sam miałem zamiar to zacytować w innym wątku.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Narsil »

Czytam i nie wierzę własnym oczom.
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Ilt »

Jagno, zdajesz sobie sprawę, że to jest:
a) wersja South Parku i
b) satyra na prawicę i skrajną prawicę (zwłaszcza tą, która się ostała z lat 80)
Link do wywiadu z twórcą.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: neularger »

Hm... Wiesz hebrajski nie jest tak popularny jak angielski, nawet nie tak jak polski. :)
Znaczy link generalnie fajny. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Agarwaen »

Ilt ich tłumaczy bo chce zatuszować, że dodaje krwi do macy... Poważnie ? Ktoś, gdzieś podlinkuje materiał, którego nie rozumiecie, i już źli żydzi krzyżują Jezusa (który jak wiadomo był Polakiem, bo jego matka pochodzi z Częstochowy). Przykre.

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Narsil »

Ilt pisze:Jagno, zdajesz sobie sprawę, że to jest:
a) wersja South Parku i
b) satyra na prawicę i skrajną prawicę (zwłaszcza tą, która się ostała z lat 80)
Link do wywiadu z twórcą.
Tym linkiem tylko potwierdzasz, że należysz do Rzydowskiego Spisgu Rzondzoncego Światę. ;]
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Ilt »

@Agarwaen No no, bez przesady, skrajna, religijne ekstremalna prawica Izraela podziela przynajmniej część przedstawionych w filmie ide... myśl... bełkotów.
Na przykład - dzieckiem będąc gdy coś źle zrobiłem to opiekunowie nie mówili "źle zrobiłeś", tylko "zrobiłeś jak nie-Żyd".

e:
@Narsil Przynajmniej nie jest to Spizeg Rzydomasąski. ;)
Ostatnio zmieniony czw, 26 wrz 2013 00:13 przez Ilt, łącznie zmieniany 1 raz.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: neularger »

Ja tylko prosiłem o link w zrozumiałym języku, no sorry, nie znam hebrajskiego... :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Agarwaen »

Ilt, dzięki temu podejściu można było zachować tożsamość, a potem odbudować państwo. Jasne, teraz to rodzi momentami niepotrzebną separacje od świata. Z drugiej jednak strony nie dziwie się tej zmianie. Dla mnie Izrael, to taki naiwniak, który raz wierzył, że przecież nie mogą go aż tak źle potraktować, a kiedy to zrobili, zgorzkniał i przesadnie się strzeże. Pytanie, czy na pewno przesadnie ? Nie mnie rozstrzygać. Mimo wad, to podejście jest uzasadnione w mojej opinii.

Zamiast snuć teorie spiskowe duża część ludzi powinna zrozumieć, że Żydzi powiedzieli sobie "nigdy więcej", a to wymaga silnego wojska, propagandy wśród obywateli i innych nie zjednujących im miłości świata kroków.

ODPOWIEDZ