Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: BMW »

Wieczorna wiadomość

Rai News 24. Godzina 21:00.
„Cud w Watykanie? W kilka minut po pojawieniu się na „balkonie Habemus Papam” nowego papieża, Franciszka II, wierni zgromadzeni na placu Świętego Piotra mogli zaobserwować niezwykłe zjawisko. Ponad zdobiącymi dach Bazyliki rzeźbami Jezusa i apostołów rozbłysły tajemnicze efekty świetlne. Świadkowie zdarzenia porównują je do wybuchających pierścieni światła. Jak twierdzi Watykański Ośrodek Telewizyjny był to pokaz sztucznych ogni, przygotowany specjalnie dla uczczenia rozpoczęcia Pontyfikatu.”

Fragment tajnego raportu profesora Carlo Tassottiego, członka Papieskiej Akademii Nauk.
„Analiza drugiego zjawiska świetlnego, które miało miejsce w dniu wczorajszym w Ogrodach Watykańskich, potwierdza istnienie obcej inteligencji. Tak zwane „wybuchające pierścienie światła” tworzyły sekwencje odpowiadające zasadom oznakowania liter w alfabecie Morse'a. Wiadomość została przekazana w języku angielskim. Jednocześnie chcę zapewnić Waszą Świątobliwość, że kontrolowanie wyżej wymienionego procesu pozostaje poza możliwościami współczesnych technologii i wiedzą uczonych”.

„ … ten przekaz jest jednym z trzech, jakie pojawią się w centrach religijnych na Ziemi. Mam nadzieję, że nie zignorujcie najważniejszej wiadomości w historii ludzkości.
Pochodzę z hiperprzestrzeni strefy Fomalhaut, ale jestem już z wami od czasów kiedy jaskiniowcy tworzyli naskalne rysunki zwierząt w Altamirze. Obserwowałem powstawanie megalitów w Stonehenge. Towarzyszyłem Imhotepowi projektującemu piramidę Dżessera. Chłonąłem ból i radość Nefertari rodzącej Ramzesowi II kolejne dzieci. Odbierałem strumienie energii płynące z żarliwych modlitw. Przenikałem przez wojny toczone na przestrzeni wieków. Zgłębiałem emanacje uczuć, poznawałem miłość i nienawiść, honor i zdradę. Dysponuję mądrością i doświadczeniem rozwijanym przez millenia. Dlatego liczę, że potraktujecie mnie jako wiarygodnego partnera, mimo dzielących nas różnic. Bo choć macie rozwinięty mózg i, wybaczcie dygresję, szczycicie się nim tak bardzo, jest on tylko materialnym substratem prawdziwego intelektu. Wasz współczynnik encefalizacji dopiero raczkuje. Nadal więc stanowicie tylko mieszaninę atomów, na szczęście zdolną do ewolucji świadomości. Bo świadomość wyrastająca na podłożu materialnym nie wiąże się z nim na zawsze. W pewnym momencie jest gotowa do niezależnego istnienia. To logiczny koniec rozwoju prowadzącego do powstania bezcielesnych, energetycznych nośników inteligencji, które nie umierają. Takich jak ja.
Za jakiś czas wy także przekroczycie ten próg.
Wtedy staniemy się sobie równi.
Jeśli pozwolą na to pewne okoliczności.
Obecnie rozciągam się nad Ziemią do tak zwanej linii Karmana, ale sięgam poprzez wieloprzestrzeń znacznie dalej. Dlatego ostrzegam was przed zagrożeniem. Aby je zrozumieć przypomnijcie sobie rok tysiąc pięćdziesiąty czwarty, kiedy astronomowie zaobserwowali wybuch supernowej. Doszukiwaliście się w tym zjawisku praw ewolucji wszechświata, zbudowaliście nowe teorie, lecz za każdym razem nie końca było to zgodne z prawdą. Co zresztą jest oczywiste, bo nie znaliście i nadal nie znacie Niszczyciela Absolutnej Hiperprzestrzeni. Ale eksplozja supernowej to wyłącznie jego zasługa. Zahamowanie reakcji termojądrowych w jądrze gwiazdy, blokada konwekcji materii, nie sprawiają mu żadnej trudności. Niszczyciel, czymkolwiek jest, to najdoskonalszy zabójca światów. Nie męczy się i nie ustaje w swoich ślepych dążeniach. Przenika poprzez wymiary, pochłaniając lub dewastując wszystko, co napotka na swej drodze. Jest jak rak toczący zdrowy organizm. Obecnie przebywa w znacznej odległości, ale zdąża w kierunku tego ramienia Drogi Mlecznej, gdzie jest Układ Słoneczny. Nasz Układ. Nie chcę was straszyć, ale wystarczy odpowiednie ugięcie jednej składowej wielowymiaru, a Pożeracz może wyłonić się nagle gdzieś w okolicy Marsa, lub znacznie bliżej. Może to nastąpić za tysiące lat, ale równie dobrze może zdarzyć się za pół wieku. Jedno jest pewne, Niszczyciel pojawi się, bo odległość i czas nie stanowią dla niego żadnej przeszkody, a wówczas wszystkie sprawy, które uważacie za najważniejsze na świecie, przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie.
Jest jednak rzecz, o której powinniście wiedzieć. Potrafię przeciwstawić się Niszczycielowi. Mogę go ominąć, zabierając Ziemię na pewien czas do innego wymiaru. Potwierdzeniem moich możliwości niech będzie zdarzenie z tysiąc dziewięćset ósmego roku nad terenem nazywanym Syberią. Tajgi nie powalił wtedy zabłąkany meteor. Wybuch i towarzyszące jemu zjawiska były konsekwencją przecieku energii świadomości. Jakaś niepokorna część mnie po prostu wybrała się na wycieczkę do waszego świata.
Ale nasze sąsiedztwo nie zawsze było nacechowane tak nieprzyjemnymi zdarzeniami. W roku dwa tysiące szesnastym zapanowałem nad przebiegunowaniem magnetycznym Ziemi. Aby zachować spoistość magnetosfery i nie dopuścić do rozkładu pasów van Allena, czego konsekwencją byłby wzrost intensywnego promieniowania, poświęciłem naprawdę dużo siebie.
Uznaliście to wtedy za cud, lecz nie było w tym cudu, tylko tysiące kilometrów sześciennych mojego ja, intelektu zmienionego w ułamku chwili w tarczę energii.
Wracając jednak do Niszczyciela, ocalenie samej Ziemi nie rozwiązuje problemu do końca. Dodatkowym pasażerem naszej podróży poprzez wymiary musi być Słońce. Z powodów, których chyba nie muszę tłumaczyć. Ale wycięcie z continuum sfery o promieniu co najmniej stu pięćdziedziesięciu milionów kilometrów jest procesem energochłonnym.
Zasada jest prosta. Potrzebuję waszych fal mózgowych subalfa. Potrafię wyselekcjonować i odpowiednio wykorzystać właśnie ten wąski fragment zakresu częstotliwości. Problem leży jednak w fakcie, że od wielu lat „produkcja” fal subalfa znacznie na Ziemi zmalała. W nieustannym dążeniu do doskonałości, w nieustannym przekraczaniu kolejnych granic, zapomnieliście o postępującej degradacji pewnej części waszego życia. Zdobywając kosmos odarliście bogów z nadprzyrodzonych mocy. Ograniczyliście im teren działania, marginalizując rolę tych, w których wierzyli przodkowie.
Mówiąc krótko, potrzebuję waszych modlitw. Dobrze mnie jednak zrozumcie. Nie pragnę wyrazów uwielbienia, ani boskiej czci, chcę tylko tego specyficznego kontaktu, kiedy to jesteście niemal jak w transie. Modlitwy, żarliwego dialogu, bo chwilowy, przelotny kontakt pomiędzy nami nie wystarczy. Już nie.
Przekazałem wam wszystko, na czym mi zależało, a mnożenie dalszych kwestii niczego nie zmieni. Jeśli więc choć okruch wiary pojawi się w waszych sercach, wykorzystajmy go do ocalenia Ziemi. A jest na to duża szansa.
Bądźcie gotowi do walki o życie, bo nie znacie dnia ani godziny.”

Pałac Apostolski, patio Sykstusa V.
- Rzucono mnie od razu na głęboką wodę.
- Wasza Świątobliwość, powagą wyzwań mierzy się ważkość Pontyfikatu.
- Alfredzie, komunały zostaw na inną okazję. Nie tego oczekuję od osobistego sekretarza.
- Mamy dużą szansę na powiększenie rzeszy wiernych.
- Uważasz, że to takie proste?
- Z czego wynika wahanie, Waszej Świątobliwości?
- Po prostu boję się popełnić błąd. Kimkolwiek On jest, wolałbym mimo wszystko pozostać przy protokooperacji niż wejść w źle pojęty mutualizm – do czego, jak sądzę, zdąża.
- Podobno poznał naszą miłość i honor.
- Oraz zdradę i nienawiść. Tak, mam przed sobą bardzo długą noc. A co ty, Alfredzie, zrobiłbyś na moim miejscu?

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: neularger »

Tak zwane „wybuchające pierścienie światła” tworzyły sekwencje odpowiadające zasadom oznakowania liter w alfabecie Morse'a.
Rozumiem, że to miało być stylizowane na język naukowy, ale to boldem pobiło rekord niezgrabności. Co jest złego w: "są wiadomością nadaną Morsem"?
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
BMW
Yilanè
Posty: 3578
Rejestracja: ndz, 18 lut 2007 14:04

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: BMW »

neularger
Co jest złego w: "są wiadomością nadaną Morsem"?
Jak dla mnie nie ma nic złego. :) No może poza jednym: uświadomieniem sobie, że proste rozwiązania są najlepsze.
A co z resztą tekstu?

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: Juhani »

BMW pisze:neularger
Co jest złego w: "są wiadomością nadaną Morsem"?
Jak dla mnie nie ma nic złego. :) No może poza jednym: uświadomieniem sobie, że proste rozwiązania są najlepsze
A ja bym się tutaj z Neu nie zgodził, lepiej mi brzmi wersja BMW. W końcu to jest fragment raportu i takie sformułowanie wydaje mi się odpowiedniejsze.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: Małgorzata »

"Sekwencje odpowiadające zasadom oznakowania"?
To, IMAO, cokolwiek mroczna strona języka. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Marchew
Kurdel
Posty: 782
Rejestracja: pn, 17 lip 2006 09:40
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: Marchew »

A nie można jej uznać za uzasadnioną konwencją tekstu? W sensie raportu sporządzonego przez naukowca właśnie?
Try not! Do or do not. There is no try.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: neularger »

Język naukowy nie oznacza redundancji na pograniczu niezrozumienia. Naukowość bierze się raczej z formalnych sformułowań i stosowania czasem hermetycznych określeń.
Przykład z Wiki pisze:Restryktazy wraz z metylazami DNA stanowią system restrykcji i modyfikacji DNA, który w organizmach prokariotycznych stanowi mechanizm obronny zapobiegający włączeniu DNA bakteriofaga do genomu bakterii. Niespecyficzność enzymów restrykcyjnych w niektórych warunkach nazywa się aktywnością star.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: Małgorzata »

Marchew pisze:A nie można jej uznać za uzasadnioną konwencją tekstu? W sensie raportu sporządzonego przez naukowca właśnie?
Można, gdyby to miało sens. Nie upieram się przy uproszczeniu tego sformułowania do np. serii błysków jak z alfabetu Morse'a, czy czegoś podobnego. Mam po prostu wątpliwości, czy na pewno można tak sformułować. Styl stylem, ale... :P
So many wankers - so little time...

Juhani
Laird of Theina Empire
Posty: 3103
Rejestracja: czw, 18 lis 2010 09:04
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: Juhani »

No właśnie. Bo nie wyobrażam sobie zdania z takiego raportu, w stylu:" polecieli Morsem, panie papież":)

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: neularger »

Pomiędzy "polecieli morsem, panie papież" a "tworzyły sekwencje odpowiadające zasadom oznakowania liter w alfabecie Morse'a" jest całe morze możliwości. A nawet gdyby było do wyboru albo to, albo tamto, to i tak ja wybrałbym opcję pierwszą. Z prostego powodu: jest w 100% procentach zrozumiała, nawet jeżeli jest napisana slangiem.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

fantagiro
Sepulka
Posty: 11
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 20:59
Płeć: Kobieta

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: fantagiro »

Mi rowniez podoba sie wersja BMW, bardziej pobudza moja wyobraznie :)

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: neularger »

Mnie droga fantagiro, na początku zdania zawsze "mnie".
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

fantagiro
Sepulka
Posty: 11
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 20:59
Płeć: Kobieta

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: fantagiro »

Mnie :)

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: Nath »

Trudno mi ocenić ten tekst. Na plus zapisałbym fakt, że wczoraj go przeczytałem, a dzisiaj nawet w ciągu dnia, gdzieś, jakoś przeszedł mi przez myśl. To zawsze coś :-)

Niemniej, co my tu mamy? Tak naprawdę większość tekstu to monolog tej super istoty. Na początku wstęp stylizowany na doniesienia prasowe i fragment raportu, potem dłuuugi monolog "boga", a na koniec dialog, będący podsumowaniem całości. Nie najlepszym, moim zdaniem. Brakuje jakiejś ciekawej, wymownej pointy. Pomysł ma jednak pewien potencjał. Mógłby się sprawdzić jako wstęp czy prolog do jakiegoś opowiadania, a nawet powieści. Ale w takiej formie nie do końca mnie przekonuje.

Napisane całkiem zgrabnie. Parę zupełnie luźnych uwag, które wyłapałem czytając:
Potrafię przeciwstawić się Niszczycielowi. Mogę go ominąć, zabierając Ziemię na pewien czas do innego wymiaru.
Zejście z drogi Niszczycielowi trudno nazwać "przeciwstawieniem się" :-)
Przenika poprzez wymiary, pochłaniając lub dewastując wszystko, co napotka na swej drodze. Jest jak rak toczący zdrowy organizm.
"Dewastując" nie do końca pasuje mi w tym kontekście. Bardziej kojarzy się z chuliganami niż Niszczycielem światów. Poza tym, ten zdrowy organizm, co to go toczy rak... To już go chyba nie można nazwać zdrowym?

Pozdrawiam
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Temat nr 7 "Ostatni taki bóg..."

Post autor: neularger »

BMW, ten tekst to początek czegoś, taki monolog "Dwa słowa o mnie", poprzedzony wstępem i zakończony dość nijakim dialogiem, nie stanowiącym zamknięcia.
Pierwsza rzecz, która mnie zaskoczyła, to niemożność powiązania tytułu tekstu z bohaterem, czyli obcym żywiącym się energią modlących się ludzi. Oczywiście, rozumiem związek "obcy - energia modlitw - Bóg". Tu nie mam zastrzeżeń. Bardziej dziwi mnie "ostatni taki" - znaczenie tego połączenia jest jasne: ostatni z danego gatunku/rodzaju wykazujący konkretne cechy i/lub zachowujący się w sobie właściwy sposób. Z kim/czym miałbym sobie porównać tego boga, by tytuł stał się dla mnie jasny? To pierwszy i jedyny taki "bóg" na całej planecie (przynajmniej tekst o żadnych innych nie wspomina), więc nie wiem czemu "taki", skoro nie mam materiału porównawczego, i w dodatku bóstwo nie zamierza umierać ani odchodzić, więc czemu "ostatni"?
Dziwna jest też techniczna strona manifestacja przed papieżem. To, że kręgi wybłyskujące kropki i kreski to jeszcze przełknę (choć można było efektywniej), ale czemu tak jednokierunkowo, może papież miałby pytania?
Dalej. Nie bardzo rozumiem, czemu akurat przywódca KK został tak wyróżniony? Przecież nie ma żadnego śladu w tekście, że obcy jest jakoś powiązany z religią katolicką. Z punktu widzenia doktryny KK nic się nie zmieniło, obcy nie podważa roli Chrystusa, nie neguje zmartwychwstania, nie podaje się za chrześcijańskiego Boga. Istnieje sobie na planecie, interweniował raz stabilizując bieguny magnetyczne i tyle. Sam przyznaje, że jest ograniczony. Potężny, lecz nie wszechmocny.
Czego właściwie obcy oczekuje od papieża? Że ów nakaże modlić się jakoś bardziej - bo przecież wierni KK już się modlą...
Zastanawiam się, czy najprostszą i najskuteczniejszą metodą nie byłoby kilka cudów? To przecież nic dla obcego. Ludzie wróciliby do kościołów/meczetów/bóżnic, obcy miałby swoje fale subalfa, ukryłby Ziemię wraz ze Słońcem i ewentualnie wytłumaczyłby się po fakcie.
Czy pojawienie się przed ludźmi i powiedzenie im macie się modlić do Waszych bogów, bo ja się żywię waszymi modlitwami nie jest odrobinę przeciwskuteczne, jeżeli o plan obrony Ziemi? I jeszcze jedno:
Potrafię przeciwstawić się Niszczycielowi. Mogę go ominąć, zabierając Ziemię na pewien czas do innego wymiaru. Potwierdzeniem moich możliwości niech będzie zdarzenie z tysiąc dziewięćset ósmego roku nad terenem nazywanym Syberią. Tajgi nie powalił wtedy zabłąkany meteor. Wybuch i towarzyszące jemu zjawiska były konsekwencją przecieku energii świadomości. Jakaś niepokorna część mnie po prostu wybrała się na wycieczkę do waszego świata
.
- Non sequitur - pomyślał papież. - Wyciek świadomości to tylko dowód na, to że obcemu cieknie świadomość, a nie na umiejętność manipulacji innymi wymiarami. Ale co ja tam wiem...
:)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ