Twój debiut

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Twój debiut

Post autor: Kruger »

Idąc za Ellaine - moje dwa króciaki w Szortal Fiction też się upchały.
I mam rewelacyjne miejsce na okładce - prawy dolny róg :)
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Twój debiut

Post autor: Ebola »

Nieźle się ustawiłeś. :P
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Twój debiut

Post autor: Marcin Robert »

Próbowałem odszukać posta Colemana, w którym wyśmiewał on możliwość wydania antologii złożonej z samych szortów, ale jakoś nie mogę go znaleźć. (Bo to chyba Coleman napisał, od pięciu lat już nieobecny na Forum?) Zabawne, że ja wtedy całkowicie się z nim zgadzałem. :D

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Twój debiut

Post autor: nosiwoda »

Ja to nawet nadal się z nim zgadzam :D
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Re: Twój debiut

Post autor: nimfa bagienna »

Ja również.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Twój debiut

Post autor: Marcin Robert »

Zupełnie mnie to nie dziwi. ;-)

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Twój debiut

Post autor: Marcin Robert »

PS Dj Jajko w ostatnim numerze "NF" dał naszej antologii 4/6 i poprosił o antologię drabelkową. ;-)

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Re: Twój debiut

Post autor: Nath »

Odnośnie do debiutów, to niedawno znalazłem informację fruwając po internetach, że Fabryka Słów wstrzymała czytanie tekstów debiutantów. Nie bardzo mi to w smak, z powodów, których nie zdradzam, a które i tak zapewne są całkiem oczywiste...

I teraz takie moje pytanie. Czy orientujecie się jak obecnie wygląda sytuacja na rynku wydawniczym w odniesieniu do rodzimej fantastyki? Poszperałem trochę i wyczytałem, że wydawnictwa takie jak Zysk i s-ka, superNOWA czy Runa są ciągle otwarte na debiutantów. Tak przynajmniej piszą na swoich stronach :)

Macie jakieś doświadczenia ze współpracy z wydawnictwami, a może któreś polecalibyście szczególnie?
Pozdrawiam!
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
Adon
Sepulka
Posty: 43
Rejestracja: wt, 21 cze 2011 20:23

Re: Twój debiut

Post autor: Adon »

To Runa jeszcze w ogóle działa?

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Twój debiut

Post autor: Ebola »

Otwartość Supernowej na debiutantów jest raczej mityczna (chyba że debiutant nazywa się Sapkowski ;>) podobnie jak oznaki życia Runy. Pamiętaj Nath, że to co możesz przeczytać na stronach wydawnictw, wisi tam od lat, więc niekoniecznie jest to prawda. Warto spojrzeć na aktywność wydawcy, kiedy wydał ostatnią książkę, kiedy zamieścił ostatni wpis itp.
Ze znanych Rebis nie odrzuca debiutantów z powodu debiutanctwa, a przynajmniej nie odrzucał. G+J wydał debiut Katarzyny Szelenbaum, więc można spróbować.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Nath
Fargi
Posty: 332
Rejestracja: śr, 03 paź 2007 15:55

Re: Twój debiut

Post autor: Nath »

Ebola pisze:Otwartość Supernowej na debiutantów jest raczej mityczna (chyba że debiutant nazywa się Sapkowski ;>) podobnie jak oznaki życia Runy. Pamiętaj Nath, że to co możesz przeczytać na stronach wydawnictw, wisi tam od lat, więc niekoniecznie jest to prawda. Warto spojrzeć na aktywność wydawcy, kiedy wydał ostatnią książkę, kiedy zamieścił ostatni wpis itp.
Ze znanych Rebis nie odrzuca debiutantów z powodu debiutanctwa, a przynajmniej nie odrzucał. G+J wydał debiut Katarzyny Szelenbaum, więc można spróbować.
Ebola: Dziękuję bardzo za odpowiedź i wskazówki. Wygląda na to, że "To nie jest kraj dla debiutantów". Chociaż zmiana nazwiska na "Sapkowski"? Da się zrobić ;) A poważniej: będę nękać wydawnictwa i próbować szczęścia. Podpowiem też, że wydawnictwo Zysk i s-ka deklaruje, że nie zamyka drzwi przed debiutantami - gdyby kogoś to również interesowało.

Pozdrawiam!
Ika: Poczuł, że umiera i zapewne doszedł do wniosku, że nie da się złapać tym metroseksualistom ze skrzydełkami. Nie widział swojej przyszłości w chórze.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Twój debiut

Post autor: Marcin Robert »

Czytam sobie teraz stare numery "Fantastyk", w których m. in. omawiana była ówczesna sytuacja rynkowa, i mam coraz większe wrażenie, ze wracamy do sytuacji z początku lat 90-tych.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Twój debiut

Post autor: Ebola »

Marcin Robert pisze:mam coraz większe wrażenie, ze wracamy do sytuacji z początku lat 90-tych
Trendy są podobne. Królują przekłady (bo się sprzedają), głownie zachodnie, w tym, podobnie jak wtedy, kupa chłamu. A skoro się sprzedają, to się wydają. Logiczne, można wydawców zrozumieć. Niestety, fama, że romans z wampirem sprzedaje sie znakomicie dotarła również do tych wydawców, którzy sami fantastyki nie czytają, nie odróżniają podgatunków itp. itd. Co, wbrew pozorom nie jest takie złe, bo prowadzi do przesycenia rynku, zniechęcenia czytelnika i odwrócenia trendów. :) Trzeba przeczekać, choć rozumiem, że dla debiutantów, to pociecha niewielka. Natomiast w przeciwietwioe do lat 90. lepsza jest chyba sytuacja autorów rodzimych, znanych i sprzedawalnych. Zawsze coś. :)
Debiutanci, podobnie jak wtedy mają przegwizdane, choć może nie do końca. Rzeczywiście krąg wydawców fantastycznych się zawęził, jednak polska fantastyka jest wydawana, tylko może nie przez tych, których z polską fantastyką przywykliśmy kojarzyć. Wydaje mi się, że nie od rzeczy byłoby poszukać w necie książek polskich autorów - wydanych w ostanim roku na przykład - i przyjrzenie się wydawcom.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Romek P.
Pćma
Posty: 244
Rejestracja: wt, 30 sie 2005 21:05
Płeć: Mężczyzna

Re: Twój debiut

Post autor: Romek P. »

Moim zdaniem nie wracamy do sytuacji lat 90., z jednego zasadniczego powodu: wtedy większość wydawców fantastykę miała w poważaniu ogólnym, a fantastykę polską w szczególności.

Teraz - przynajmniej na ile umiem śledzić rynek - fantastyki polskiej wychodzi sporo. Zmieniło się jedno: akcent przesunął się z wydawnictw wyspecjalizowanych w fantastyce na wydawnictwa, nazwijmy je tak, mainstreamowe, duże, publikujące treści od Sasa do lasa. Niektóre z nich wydają fantastykę pod swoim szyldem, inne stworzyły - jak Uroboros będący emanacją Grupy Foksal - odrębny imprint dla fantastyki.

Może jest ciężko, ale na pewno nie tak, jak wtedy - na kogo nie spojrzał łaskawym okiem pewien superwydawca, ten mógł się bujać. Teraz - nic nie zależy od jednego wydawcy. Jest ich ze stu, którym można zaproponować tekst.
Strona autorska: http://romualdpawlak.pl

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Twój debiut

Post autor: Ebola »

A to na pewno. Też mi się wydaje, że łatwiej teraz zadebiutować poza fantastycznym grajdołkiem. I git. W końcu o to chodziło:)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ