Nautilus

dla fanów, o fanach i przez fanów

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Nautilus

Post autor: Kruger »

Szanowni Państwo,

Poniżej mamy zaszczyt zaprezentować wyniki plebiscytu Nagrody Literackiej Nautilus. Gala Nagrody, połączona z uroczystym ogłoszeniem wyników, miała miejsce podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Falkon 2013 w dniu 9 listopada 2013 r.

Kategoria powieść:

1. Stefan Darda "Czarny Wygon. Bisy" - 180 głosów
2. Luiza Dobrzyńska "Dusza" - 85 głosów
3. Jarosław Grzędowicz "Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4" - 42 głosy

Kategoria opowiadanie:

1. Maciej Lewandowski "Czarna Leliwa" - 210 głosów
2. Stefan Darda "Opowiem ci mroczną historię" - 117 głosów
3. Ex equo 20 głosów:
Jakub Ćwiek "Writers INC"
Monika Sokół-Rudowska "Droga"
Robert M. Wegner "Jeszcze jeden bohater"
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Cintryjka
Nazgul Ortografii
Posty: 1149
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 22:34

Re: Nautilus

Post autor: Cintryjka »

No, głosów prawie tyle, co na Zajdla:)
Każdy Czytelnik ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył - A.P. Reverte

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: Kruger »

A Darda rules!
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Cintryjka
Nazgul Ortografii
Posty: 1149
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 22:34

Re: Nautilus

Post autor: Cintryjka »

Nie czytałam Dardy (nie moje klimaty), ale nagonki fandomowej na niego też nigdy nie rozumiałam, a jedno nie ulega wątpliwości - fanów to on ma.
Każdy Czytelnik ma takiego diabła, na jakiego sobie zasłużył - A.P. Reverte

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: Kruger »

Coś tam czytałem. Wieje nudą.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Nautilus

Post autor: Ebola »

Sądząc po ilości głosów oddanych na poszczególne tytuły, to NASZA Mara znalazła się w bardzo dobrym towarzystwie. Trzecie miejsce w tym roku, to nie w kij dmuchał. I ja jej tego gratuluję. :D
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: nosiwoda »

Trochę ostudzę, jeśli można. Bo z tego, co wiem, głosy były punktowane, tzn. dając głos na jakąś pozycję na miejsce 1., dawało się jej bodajże 10 pkt, na 2. miejsce 8 pkt, na 3. miejsce chyba 5 pkt. A to, co podawane powyżej, to chyba jednak punkty, a nie głosy. Ktoś tak pisał (nie pamiętam, gdzie, stąd brak źródła, za co przepraszam i jestem świadom niskiej wiarygodności). Faktycznie głosów zatem mogło być mniej (10 głosów na miejsce 1 dawało danej pozycji już 100 pkt). Ktoś bliżej konkursu może rzucić światło?

edit: e, sam sprawdziłem.
System punktacji głosów przedstawia się w sposób następujący:

1 miejsce - 10 punktów

2 miejsce - 5 punktów

3 miejsce - 2 punkty.
Zatem to powyżej, w poście Krugera, to nie jest liczba GŁOSÓW, tylko PUNKTÓW. Głosów było, no cóż, znacząco mniej, przy takiej punktacji. Oznacza to m.in., że zwycięstwo Dardy może oznaczać, że 18 osób wysłało SMS z jego powieścią jako zasługującą na pierwsze miejsce. Więc mimo wszystko do Zajdli to hohoho, skoro 18 osób mogło zdecydować o wygranej.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: Kruger »

Zacytowałem z otrzymanego maila.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: Agarwaen »

Em, to jest smsowa nagroda, w takim razie, nosiwodo ?

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: nosiwoda »

Co "w takim razie", bo nie łapię?
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Nautilus

Post autor: Cordeliane »

Dardy czytałam jedno opowiadanie, bodajże w Polconowej antologii nominacji do Zajdla z 2012. Nie polecam, fenomenu popularności nie rozumiem ni w ząb.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: Agarwaen »

Nosiwodo, po prostu nie mieściło mi się w głowie, że "nagroda literacka" jest przyznawana na podstawie głosowania smsowego.
Przeczytałem regulamin i już wiem jak jest, kpina. Taka nagroda ma rangę nie wyższą niż konkurs audiotele.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: nosiwoda »

To mnie nie razi. Natomiast taka forma przy śladowym zainteresowaniu jest bardzo podatna na manipulację i/lub niereprezentatywność.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Nautilus

Post autor: Alfi »

Agarwaen pisze:Nosiwodo, po prostu nie mieściło mi się w głowie, że "nagroda literacka" jest przyznawana na podstawie głosowania smsowego.
Przeczytałem regulamin i już wiem jak jest, kpina. Taka nagroda ma rangę nie wyższą niż konkurs audiotele.
A w czym wysłanie esemesa jest gorsze od wysłania maila? Wysiłek ten sam, a w dodatku teraz już da się maila wysłać z komórki (chociaż nie każdej). I do Zajdla, i do Nautilusa można zgłosić nominację, będąc w odmiennym stanie świadomości, w drodze powrotnej z dyskoteki.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Nautilus

Post autor: Agarwaen »

W niczym, rzecz w tym, że nie tylko o nominacji decydują esemesy. W przypadku Zajdla, głosują tylko uczestnicy POLKONU, to jest parę set osób, w jednym miejscu, w dość ograniczonym czasie.

W przypadku Nautilusa, głosuje kto chce, smsem, przez 21 dni. Przy ilości wymaganych punktów na pierwsze miejsce w kategorii powieść wystarczyło 18 smsów.

Ja tu widzę różnice.

ODPOWIEDZ