Michał Stonawski

czyli o naszych albo cudzych autorach i ich dziełach - wszystko co chcielibyście wiedzieć, a o co (nie)boicie się zapytać

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Długo na to czekałem :)

To ja mam coś nowego - książka, mianowicie :)
I to taka dziwna książka, bo nie całkiem moja, ale z drugiej strony - w dużym procencie moja. Znaczy, redaktorem jestem, o.

http://stonawski.efantastyka.pl/blog/in ... i-ukrywal/
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Gdyby ktoś nie mógł się doczekać "Mapy Cieni", mam przedsmak - o duchach z nawiedzonych domów. Tyle, że tych uwiecznionych w kinie :)

http://dzikabanda.pl/tagi/michal-stonaw ... ,2864.html
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Ostatnio trochę więcej publicystyki - co też przecież jest ważne. Na dzikiej bandzie, znów - tym razem o Rammstein i kanibalu z Rotenburga. Historia znana, ale ciekawa.
Zapraszam :)

http://dzikabanda.pl/tagi/michal-stonaw ... ,2917.html
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Spam Stonawskiego :)

Otóż, będę na Polconie promował moje dziecko - Mapę Cieni (o której już było słychać) i stanie się to w niedzielę o 13:00.

Zaś wcześniej, w piątek - o 12:00 będę opowiadał o Kanibalu z Rotenburga, czyli o człowieku, który dobrze pojadł.

Jestem też zaproszony na parę innych konwentów - będę informował. Mam nadzieję, że się widzimy :)
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Plany konwentowe!

W dniach 26-28 września będę na Kapitularzu w Łodzi prelegował o Smakoszu z Rotenburga. Kogo nie było na Polconie - zapraszam!

W dniach 3-5 października będę też na konwencie Imladris. I pewnie na dniach podam szczegóły, co będę tam robił.

18 października odbędzie się najważniejszy konwent grozy w kraju - Kfason. Także będę jego gościem.
I nie zapominajmy też o Gali Grabińskiego - tu z gościa zamieniam się w wystraszonego organizatora.

24-26 października w Sosnowcu odbędzie się Porytkon. Zapraszam na wszelkie panele z moim udziałem, spotkanie autorskie (będę mówił o Mapie Cieni!) i prelekcje. Również o Kanibalu. Z Rotenburga.

Konwenty w tym roku zamykam Falkonem - ale o tym niedługo (chociaż można się spodziewać, co nastąpi ^^)

Niemniej wszystkich serdecznie zapraszam i z każdym z FF chętnie porozmawiam przy piwie/herbacie/innym płynie.
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Re: Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

A tymczasem Replika udostępniła spis treści antologii "Oblicza Grozy":

https://imageshack.com/i/eyBGtx9oj
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Hej,

Dawno mnie tu nie było, ale... ale wydaję książkę i od wczoraj mogę już o tym oficjalnie mówić - wczoraj mój wydawca, Van Der Book (kojarzycie Puszona?) ogłosił oficjalnie, że "Mapa Cieni" wyjdzie u nich w październiku tego roku. Dopiero zaczyna to do mnie dochodzić, mimo, że parę dni już od podpisania umowy minęło.

"Mapa Cieni" to książka mojego pomysłu i w większości autorstwa, ale ze mną tworzył ją też Krzysztof Biliński, fotograf i sztab osób, które dorzuciły swoje opowiadania. Idea polega na tym, że bierzemy historie o nawiedzonych miejscach, robimy z nich reportaże (poprzedzone wnikliwym researchem i odwiedzinami każdego z nich), a potem na ich podstawie piszemy (wraz z uznanymi autorami) opowiadania. Projekt wielopoziomowy, ale też bardzo satysfakcjonujący. Głównie ze względu na kontakt z ludźmi, bardzo dziennikarskie doświadczenie).
Tak czy siak, to moja pierwsza książka - jeszcze nie powieść, ale i na to przyjdzie czas :)
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Stonawski TV: Oto newsy z kraju i ze świata :)

- Wydrukowali mnie w Niemczech i po ichnemu. Po naszemu też. Książka obwożona jest po kraju i za granicą, dzisiaj we Wrocławiu: http://www.klubmil.pl/28112015-prezenta ... eutschland

- Premiera "Mapy Cieni" została przełożona na pierwszy kwartał 2016. Cóż poradzić. http://vanderbook.pl/2015/11/19/mapa-ci ... -premiery/

- Jakby ktoś chciał posłuchać, to zostałem przerobiony także na wersję audio :)
https://www.youtube.com/watch?v=0PCfKpKoHMA
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Dobry,

To ja po dłuższej przerwie chciałbym się pochwalić. Od mojego debiutu literackiego w pierwszych "Horyzontach Wyobraźni" minęło 7 długich lat. Opublikowałem przez ten czas paręnaście opowiadań, ale z dłuższymi formami się nie spieszyłem. Adam Zalewski, który poświęcił mi swego czasu naprawdę sporo czasu powiedział mi kiedyś, że nie warto się spieszyć - warto się uczyć. I tak też zrobiłem, odnosząc różne sukcesy i sukcesiki po drodze, jak pierwszy przekład na inny język (niemiecki, antologia "Dzieciństwo w Polsce/Dzieciństwo w Niemczech), czy marzenie marzeń - pod koniec zeszłego roku można mnie było przeczytać w "Nowej Fantastyce" (Opowiadanie "Cisza" w numerze 11 (410) / 2016). A i Michał Cetnarowski mój tekst tam porównał do tekstu Jacka Dukaja, co mi zrobiło nie tylko dzień, ale i rok, jako, że uważam, że proza Dukaja jest jedyną, do jakiej ciągle nie dorosłem i nie potrafię jej zrozumieć całkowicie (chociaż od lat, przyznam, nie próbowałem).

I tak to leciało. Ale w międzyczasie coś przygotowywałem. Pierwszą moją książkę (chociaż nie jest w 100% moja, to i tak... jest. Zaraz zrozumiecie czemu) o tytule "Mapa Cieni".

Czym jest "Mapa Cieni"?

Idea jest prosta - wydać książkę badającą tematykę nawiedzonych miejsc w naszym kraju. I pisząc "miejsca" mamy na myśli nie tylko same nawiedzone domy, ale i lasy, mieszkania, hotele, czy nawet mosty. Ale to nie koniec!
"Mapa Cieni" jest książką niezwykłą nie tylko ze względu na temat, który podejmuje, ale swoją dwoistość. Najprościej ujmując, "Mapa" łączy ze sobą publicystykę i beletrystykę. W równym stopniu. Jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego. Prawie rok czasu poświęciliśmy na zdobywanie informacji o niezwykłych miejscach w Krakowie i okolicach, odwiedzanie każdego z nich, rozmowy z mieszkańcami i wreszcie napisanie 15 reportaży.
Następnie poprosiliśmy grupę polskich pisarzy o napisanie opowiadań związanych z tymi miejscami, co też ochoczo uczynili. Z tych części składowych - ciężkiej pracy, dociekania prawdy i fikcji literackiej powstała unikalna mieszanka - "Mapa Cieni".

Słowem podsumowanie: wymyśliłem książkę, napisałem wszystkie teksty publicystyczne + jedno opowiadanie, zaprosiłem autorów i razem z moim współautorem (Krzysztof Biliński), który odpowiadał tu za (posiadanie samochodu) robienie zdjęć zwiedziliśmy wszystkie te miejsca i wypytaliśmy świadków. Dużo roboty, dużo researchu. I projekt dosyć unikalny - bo nikt wcześniej (z tego co wiem) nie łączył tak publicystyki i beletrystyki.

No i w sumie tyle. "Mapa Cieni" ma wyjść jakoś w marcu w wydawnictwie Van Der Book. Jakby ktoś chciał, to jej strona na fejsie: https://facebook.com/mapacieni/

Za okładkę odpowiada wspaniały Darek Kocurek, który robi też okładki polskim edycjom Kinga. A na samej okładce jestem ja też, oraz Krzysiek, w formie cielesnej :D

A tutaj krótka ściąga na proces tworzenia książki. Dla ciekawych, ile krwi, potu i łez można przeznaczyć na projekt:

- Pomysł na "Mapę Cieni" - książki łączącej opowiadania i publicystykę w jedno - pojawił się w okolicach 2010 roku, po tym, jak odwiedziłem dom na Kosocickiej i zobaczyłem tam... 3:) ,
- prace nad "Mapą" rozpoczęły się w 2012 roku. Przez ten czas razem z Krzysztofem Bilińskim jeździliśmy po (podobno) nawiedzonych miejscach, rozmawialiśmy z ludźmi, zapraszałem autorów,
- tytuł "Mapa Cieni" wymyślił Marek Grzywacz w lutym 2013 roku,
- w kwietniu 2013 roku książka była skończona i miała wydawcę,
- proces wydawniczy trwał do lutego 2014 roku, kiedy okazało się, że jednak wydawca książki nie wyda,
- kwiecień 2014 roku przyniósł dobre wieści - udało się znaleźć nowego wydawcę - bardzo duże i bardzo poważne ("topowe") wydawnictwo z Warszawy i już w maju byliśmy po rozmowach i "umowach przedwstępnych".
- W okolicach listopada 2014 okazało się jednak, że wydawca nie udźwignie książki z uwagi na finanse.
- Szukając wydawców i szlifując książkę dotrwaliśmy do lipca 2015, kiedy podpisaliśmy umowę z wydawnictwem Van Der Book.
- W międzyczasie dopisaliśmy nowe nawiedzone miejsce i doszlifowaliśmy książkę, między innymi pojawiło się zakończenie historii o Kosocickiej.
- W październiku 2016 wydawnictwo ruszyło ze zbiórką pieniędzy na portalu Wspieram.to, aby wydać książkę i promować ją. Tutaj bardzo pomógł jeden z członków wydawnictwa, Szymon Żakiewicz, który dokonał cudów w kwestii uruchomienia promocji.
- Pod koniec listopada 2016 akcja zakończyła się pełnym sukcesem, zebrane zostało 9 000, książkę kupiło prawie 70 osób.
- "Mapa Cieni" zostanie wydana już w najbliższym czasie. Myślę też, że samo wydawnictwo ogłosi niedługo szczegóły.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim autorom opowiadań, którzy przez te długie - i pełne wątpliwości - lata pozostali przy "Mapie" i wierzyli w ten projekt:
Krzysztof Biliński, Dawid Kain, Aleksandra Zielińska , Piotr Roemer, Krzysztof T. Dąbrowski, Michał Gacek, Krzysztof Maciejewski, Magdalena Kałużyńska, Sylwia Błach, Marek Grzywacz, Łukasz Radecki, J.D. Bujak, Rafał Christ, Kazimierz Kyrcz Jr, Michał J. Walczak
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Michał Stonawski

Post autor: Cedrik »

Cześć, ja tylko chciałem rzucić tutaj takie hasełko, że moja druga papierowa (ważne, bo tak to trzecia) autonomiczna (też ważne, bo jak nie to czwarta) książka, będąca drugą częścią cyklu - czyli "Paranormalne: egzorcyzmy" jest już w sprzedaży w empikach w całej Polsce ;)

Pierwsza część też jest dostępna, a teraz wraz ze Znakiem pracujemy (tzn. ja pracuję, oni czekają) nad powieścią grozy :)
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

ODPOWIEDZ