Decyzja podjęta....

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
JamesB0T
Sepulka
Posty: 53
Rejestracja: pn, 06 mar 2006 19:29

Post autor: JamesB0T »

kiwaczek pisze:Interesowałem się też dystrybucją Suse, ale mnie zmartwiła informacja na stronie, że podstawowa wersja (10.0 chyba) ze względu na ochronę praw autorskich nie obsługuje MP3 i filmów. Jest jakaś wersja, która jednak się takimi sprawami nie przejmuje i ma wszystko co trzeba?
Obecnie najnowszą stabilną wersją jest openSUSE 10.2 . Do ściągniećia jest instalacja OSS (Spełniająca wszystkie wymogi Otwartego Oprogramowania) w wersjach 5xCD. Ta wersja nie posiada niektórych dodatkowych aplikacji które są licencjoinowane w inny sposób. Dodatkowo można ściągnąć płytę "Addon CD" - zawierającą te programy.
Wersja DVD zawiera wszystkie wyżej wymienione płyty.

Poza tym na stronie http://suse.ehelp.pl/modules/articles/a ... php?id=103 znajdują się informacje i odnośniki do dodatkowych źródeł instalacji zawierających pakiety które w podstawowej dystrybucji zostały pominięte.

Z przyczyn licencyjnych openSUSE posiada dla środowiska graficznego jedynie otwarte sterowniki dla kart ATI i NVIDIA. Dla posiadaczy ATI jest zła wiadomość - nie ma jeszcze oficjalnego sterownika za Xorg 7.2. NVIDIA za to umieściłą na swojej stronie gotowe paczki instalacyjne dla susełka.
Małysz zdobył 4 kryształową kulę.
Jeszcze 3 i będzie mógł wezwać smoka.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

No i działa. Znaczy Ubuntu. Na laptopie.

Wpakowałem płytkę z Ubuntu live cd i odpaliłem. Najpierw uruchomiłem z CD i sprawdziłem jak to wykrywa wszystkie sprzęty. I było ok. Więc kazałem się Ubunciakowi zainstalować. Zrobił to szybko i sprawnie. Działa jednocześnie i dźwięk i filmiki i widzi dyski zewnętrzne. Co prawda nie widzi jednej partycji na dysku twardym, ale nad tym jeszcze sobie popracuję. Grunt, że mam wreszcie platformę na której można eksperymentować!

Teraz tylko potrzebuję czasu. A tego jak zwykle brakuje.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Gorgel-2
Klapaucjusz
Posty: 2075
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 23:04

Post autor: Gorgel-2 »

kiwaczek pisze:No i działa. Znaczy Ubuntu. Na laptopie.
Wpakowałem płytkę z Ubuntu live cd i odpaliłem.
To teraz zrób sobie upgrade do Ubuntu SE...
Dawno się tak nie ubawiłem ;-)
"We made it idiotproof. They grow better idiots."

Brum

Post autor: Brum »

No to ja, skoro temat podobny zapłaczę tu właśnie. Próbowałem Damn Small Linux odpalić na swoim laptopie i umarł. Znaczy, nie działa. I zastanawiam się, czy jest sens walczenia z Linuxem jeszcze, bo sprzęt mam nietypowego producenta.

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

A tymczasem ja sie zastanawiam nad instalacja na flashu. Tylko nie wiem, jakie sa opcje warte rozwazenia, w przypadku laptopa wlasnie.
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Gorgel-2
Klapaucjusz
Posty: 2075
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 23:04

Post autor: Gorgel-2 »

Coleman pisze:A tymczasem ja sie zastanawiam nad instalacja na flashu. Tylko nie wiem, jakie sa opcje warte rozwazenia, w przypadku laptopa wlasnie.
Jest Mandriva Flash. Niestety płatny. Ale dobrze rozpoznaje większość współczesnych sprzętów. Albo 1 GB, z czego połowa to system, a druga do użytkowania, albo 2 GB.
Poza tym na wielu stronach linuxowych są instrukcje, co zrobić danej dystrybucji live, żeby bootowała się z memory stick. Obecnie na giełdzie widziałem flashe 1 GB po ok. 30 PLN. Jak barszcz. Mierzi mnie, że karty SD o przyzwoitej prędkości nie dorównały (w dół) ceną flashom, bo przeszedłbym całkowicie na nie -- do aparatu i całej reszty...
"We made it idiotproof. They grow better idiots."

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Naped to nie problem. Problemem jest bardziej fakt, ze nie mam czasu na to, aby godzinami siedziec przy kompie i szukac forum linuksiarskiego na ktorym akurat znajdzie sie dane rowiazanie. Mialem nadzieje, ze moze ktos z FF probowal...
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Gorgel-2
Klapaucjusz
Posty: 2075
Rejestracja: ndz, 12 cze 2005 23:04

Post autor: Gorgel-2 »

Coleman pisze:Naped to nie problem. Problemem jest bardziej fakt, ze nie mam czasu na to, aby godzinami siedziec przy kompie i szukac forum linuksiarskiego na ktorym akurat znajdzie sie dane rowiazanie. Mialem nadzieje, ze moze ktos z FF probowal...
Leniuszek ;-P
http://www.puppylinux.com/flash-puppy.htm
"We made it idiotproof. They grow better idiots."

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Ha! Troche kombinowania bez wypalarki, ale trzeba bedzie sprobowac. Dzieki!
FTSL
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Qliver
Fargi
Posty: 395
Rejestracja: pn, 20 sie 2007 23:09

Re: Decyzja podjęta....

Post autor: Qliver »

kiwaczek pisze:Instalujemy Linuksa. Na razie testowo, na zapasowym komputerze, ale instalujemy. Etap zabawy Knoppiksem czas już zakończyć chyba i przejść na wyższy stopień świadomości.
Trzymajcie więc kciuki. Będziemy zdawać relację z postępów.
No i...?
Jakie zakończenie Twojej przygody?
Z tego co widziałem, to pozostałeś po ciemnej stronie mocy...

hejka
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~ _ *\~~~ *\ ~~~~~~qliver
~~ *_|o|___\_______\______@~~~
~~8-\___________________/ ~~~~

ODPOWIEDZ