Zasady dla ZakuŻonych Warsztatów Tematycznych

Moderator: RedAktorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14516
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Zasady dla ZakuŻonych Warsztatów Tematycznych

Post autor: Małgorzata » ndz, 25 lis 2007 21:52

Szanowni Użytkownicy!

1. Realizujemy tu zasadę, że literatura jest sztuką tworzenia w ramach ograniczeń. Tutaj narzucamy Wam ograniczenia.
a. terminu,
b. objętości utworu,
c. tematu,
d. formy.

2. Jeżeli utwór nie spełni wymogów tematycznych – znajdzie się pod kreską, czyli nie zostanie uwzględniony w komentarzach i ewentualnej ankiecie.

3. Jeżeli utwór nie spełni wymogów formalnych – za pierwszym razem Autor otrzyma żółtą kartkę. Za kolejne naruszenie - czerwona kartka i tekst ląduje pod kreską.

4. Ograniczenie formalne - ilość znaków - liczymy zawsze ze spacjami, bowiem bez spacji utworu czytać się nie da!

5. Utwory, które pojawią się po terminie, nie będą publikowane w wątkach tematycznych.

6. Jeżeli któryś z utworów spodoba się Wirussie, może trafić na łamy „Fahrenheita” do działu „Literatura” (za zgodą Autora, rzecz jasna - zapytamy, bez obaw!) i wtedy też nie pojawi się w wątku tematycznym.

7. Jeżeli uznamy, że Autor niczego się już od nas nie nauczy, dostanie kopa w dup na szczęście i jako ZakuŻony Terminator straci prawo udziału w Warsztatach Tematycznych. Odejdzie, by rozpocząć karierę na niwie literackiej. Ale nadal mile widziane będą jego komentarze do tekstów innych Autorów.

8. Komentować utwory w Warsztatach Tematycznych może każdy – i nie musi być Autorem. Musi jedynie wypowiadać się merytorycznie i stosować podstawowy aksjomat krytyczny – oddzielać utwór od twórcy. Bo jak nie - to komentarz idzie w kosmos.


wpis moderatora:
Ika: Dostrojono do Reaktywowanych Warsztatów w dniu 24 czerwca 2009 :)

wpis moderatora:
neularger: Poprawki z dnia 27 października 2012.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

FAQ DO WARSZTATÓW TEMATYCZNYCH

Post autor: Bebe » sob, 22 lis 2008 19:24

FAQ Warsztatów Tematycznych - czyli zanim zapytasz, przeczytaj.

Temat

Służy wolnej interpretacji autorskiej. Nie ma prawidłowego sposobu rozumienia tematu, jak i nie ma jednego prawidłowego sposobu napisania na zadany temat.
Autor sam ocenia, czy napisał na temat, czy nie. Autor sam musi obronić w tekście własną interpretację tematu.
Temat może, ale nie musi występować w treści tekstu. Wszystko zależy od tego, jak obronicie zastosowanie na przykład dosłownego cytatu z tematu.
Nie będziemy Wam dawali żadnych dodatkowych wskazówek jak interpretować temat i rozumieć jego poszczególne słowa. Bo to jest WASZA praca.

Tytuł

Nigdy nie liczy się w limicie znaków / słów. Ale policzymy podtytuł, policzymy dedykację i podziękowania dla sąsiadki z pierwszego piętra.

Fantastyka

Czytamy wyłącznie utwory fantastyczne. Zgodnie z profilem Fahrenheita: science-fiction, fantasy i horror.

Spacje

Zawsze liczymy ilość znaków ze spacjami. Jeżeli ktoś liczy bez spacji, to możemy mu opublikować tekst bez spacji. Tylko kto to przeczyta?

Liczenie

Liczymy w Wordzie i Libre Office. Aczkolwiek należy sobie zdawać sprawę z różnic, jakie występują między programami odnośnie liczenia niektórych znaków interpunkcyjnych.
Word liczy:
1. krótki myślnik (-) jako wyraz, ale nie liczy długiego myślnika (–) jako wyrazu, polecam zatem używać tego ostatniego.
2. Gwiazdki, krzyżyki i inne znaki na klawiaturze numerycznej pod shiftem są liczone jako osobne wyrazy, nie należy zatem również ich używać, jeżeli nie mają być wliczone w liczbę wyrazów tworzących utwór.
Nie wymagajcie od nas liczenia ręcznego.
Limit znaków podajemy do maksymalnej ilości, jaką może mieć utwór. Nie zaleca się przekraczania limitu, bo tekst ląduje pod kreską.

Ograniczenie formalne

Jeżeli stwierdzimy taką potrzebę, podajemy definicję form literackich takich jak np.: "drabble". Ale nie podajemy definicji dialogów, opisów, monologów, charakterystyk itp., ponieważ nie jesteśmy w szkole. Jeśli autor nie wie, czym jest dialog - musi się wyedukować sam.


Wysyłanie tekstów
Zwykle liczymy czas do północy dnia, który został określony jako koniec przyjmowania tekstów.

Teksty na Warsztaty Tematyczne wysyłać należy na PW (prywatna wiadomość) do wskazanej osoby z RedAkcji z zaznaczona opcją - Wyłącz BBCode w tym poście. To spowoduje pojawienie się znaczników BBCode w tekście. I nie są one liczone do limitu znaków!!

Liczba tekstów
Zasada jest prosta: jeden temat - jeden Autor - jeden tekst.

Pamiętajcie słowa Małgorzaty: "Forma nie jest ograniczeniem, forma jest pomocą w opanowaniu języka." Oceniani będziecie za treść ubraną w odpowiednią formę.wpis moderatora:
neularger: Poprawki z dnia 27.10.2012
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Zablokowany