Czy pisarz powinien mieć poglądy?

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Małgorzata pisze: Może wróćmy do kwestii, czy pisarz powinien mieć poglądy.
Powinien.
Inaczej nie mielibyśmy o czym dyskutować i na co narzekać :]

edit. ta nowa strona....

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Małgorzata pisze:Mówisz to tak, jakbyś na FF był jedynym, który lubi czytać, a cała reszta, to banda wrogów czytelnictwa, która na Ciebie za to najeżdża.
Doprawdy, Generale...
Nie, Wasza Uniwersalność. Tylko zamiast mnie bombardować autorytetami i wartościami artystycznymi wystarczy, jak Alfi powiedzieć: "A mnie ta książka się spodobała..." Wartość artystyczna? Co to jest? Jak i czym się to mierzy?
Może trudno Ci będzie w to uwierzyć, ale jak mi kto powie, że coś po prostu lubi, to zrozumiem...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Agarwaen »

Wtedy zaś On rzekł i zostało napisane.

5. Nie miej szacunku dla autorytetu innych, bo zawsze można znaleźć kontrautorytety.

<nicniemówiłemcototonie>

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Mówisz o taktyce palenia trawy? :)))
Nie wierzę, żeby to było tak proste... :P:P:P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

ElGeneral pisze: Nie, Wasza Uniwersalność. Tylko zamiast mnie bombardować autorytetami i wartościami artystycznymi wystarczy, jak Alfi powiedzieć: "A mnie ta książka się spodobała..." Wartość artystyczna? Co to jest? Jak i czym się to mierzy?
Może trudno Ci będzie w to uwierzyć, ale jak mi kto powie, że coś po prostu lubi, to zrozumiem...
No, nie do końca- autorytet przywołałem nie po to, żeby Ci pokazać, żeś cham i że nie znasz się w porównaniu z profesorami, tylko dlatego, że stwierdziłeś, iż Lewis jest płytyki. Nie wypowiadam się, bo ani trylogii kosmicznej, ani Narnii nie czytałem, ale skoro ktoś, kto na badanie naukowe Biblii poświęcił przynajmniej kilkanaście lat, zauważa głęboki kontekst kulturowy w którym te dzieła-zwłaszcza trylogia- są osadzone, to chyba z tą płytkością jest tak nie do końca.
A wartość artystycza jest istotnym kryterium, choć często niejasnym- pomijająć wartość artystyczną możnaby twierdzić, że "Eroica" jest fajna i fajne są utwory Peji i zestawiać to na jednym poziomie.
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Korowiow, masz absolutną rację. Tylko że nadal - psiakrew! - Lewisa nie lubię i nic na to nie mogę poradzić. "Opowieści z Narni" jakoś jeszcze trawię, ale cyklu kosmicznego za chińskiego boga przełknąć nie mogę i już...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Jak na osobę, której całe zdanie na temat sprowadza się do "Ja nie lubię Lewisa" nadzwyczaj gorliwie się w tej dyskusji udzielasz.

Nikt ci tu nie wyjeżdżał z "powinieneś lubić Lewisa, bo...". Ludzie podjęli dyskusję, to normalna sprawa - więc nie wyskakuj ze świętym oburzeniem, bo nikt ci krzywdy nie robi.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Nie uważam, że mi kto tu robi krzywdę, i nie pałam świętym oburzeniem.
I to byłoby na tyle...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Czy pisarz powinien mieć poglądy?

Post autor: Alfi »

Czy Stasiuk już w ogóle zawiesił pióro na kołku i myśli o karierze w sejmie albo okolicach? Bo już boję się lodówkę otworzyć, by nie zobaczyć opinii pana Andrzeja o Dudzie, Kukizie i sam nie wiem kim jeszcze. Jeszcze tylko na portalach wędkarskich i filatelistycznych go nie ma.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Czy pisarz powinien mieć poglądy?

Post autor: Alfi »

Prosty, klarowny podział na dobrych i złych w Pod kopułą Kinga. Rozróżnia się ich po tym, że ci drudzy nie lubią Obamy.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Czy pisarz powinien mieć poglądy?

Post autor: nimfa bagienna »

Ta książka była tak prosta i tak klarowna, że jej nie zmogłam. Pomimo że robiłam kilka podejść.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Czy pisarz powinien mieć poglądy?

Post autor: Alfi »

Zostałem ostatnio pouczony, że nie wolno mi krytykować poglądów wybitnych (albo uznanych za takowych) literatów na politykę, bo to przecież Autorytety. W takim razie muszę chyba zostać faszystą. Albowiem Ezra Pound, który niewątpliwie Wielkim Poetą był, popierał Mussoliniego.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ